9 dôvodov prečo navštíviť Srí Lanku

Dovolenka na Srí Lanke bola zatiaľ moja najlepšia dovolenka, akú som zažila. Na Srí lanku som sa neskutočne tešila a v kocke som si to predstavovala tak, že sa tam nebudem musieť vkuse obzerať za tým, koľko čo stojí, tešila som sa na prírodu ako z iného sveta, na slony a hlavne na neskutočne veľa zážitkov a fotiek! Z veľkej časti sa mi to všetko aj splnilo a preto som spísala dôvody, ktoré by mohli presvedčiť aj vás, prečo Srí Lanku navštíviť.

1. Krásná príroda

Keď sa spätne obzriem za tým, čo si najviac zo Srí Lanky pamätám, je to neskutočne nádherná príroda. Toľko zelene pohromade som nikdy nikde nevidela. Stačilo, že sme chvíľu cestovali autobusom a hneď som bola hypnotizovaná tou krásou.

DCIM103GOPRO

DCIM102GOPRO DCIM103GOPRO DCIM103GOPRODCIM103GOPRO

2. Sloníky a iné zvieratá

Slony sú úplne obdivuhodné stvorenia a pri pohľade na nich som sa musela vkuse usmievať. Na slony sme sa boli pozrieť v sloňom sirotčinci, kde sme mali možnosť vidieť a kŕmiť malých sloníkov. Slony sme dokonca videli len tak voľne na ceste, keď sme išli autobusom. A to bolo fakt super! Okrem slonov sme na Srí lanke videli neskutočne veľa opíc a v národnom parku sme si užili ešte aj srnky, buvoly a niekoľko vtákov. Bolo super vidieť zvieratá vo voľnej prírode a nie v klietke v zoologickej záhrade. Je to proste úplne iný zážitok!

DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO

3. Nádherné pláže

Na pláži na Srí Lanke som si miestami pripadala ako v scéne z romantického filmu. Teda aspoň večer! Užívala som si pohodu, hudbu, svetlá, drinky a jedlo. Bola to skvelá atmosféra. Pláž bola samozrejme úplne super aj počas dňa, nakoľko na nej nebolo až tak veľa ľudí. Nedá sa to ani porovnať s komerčnými preplnenými europskými plážami.

DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO

4. Hory

Srí lanka má neskutočne krásnu horskú oblať. Príroda je v horách úžasna a všade je nádherný výhľad. Na Srí lanke je niekoľko vrcholov a kopcov a niektoré sme si aj skúsili vyšľapať. Okrem toho, že sme sa mohli pokochať výhľadom z vyššej nadmorskej výšky, aj samotná prechádzka či šľapanie na niektorý z vrcholov stála za to. Mali sme možnosť nadýchať sa čerstvého vzduchu a vidieť veľké množstvo čajových plantáži.

DCIM103GOPRO DCIM103GOPRO

5. Jedlo

Aj keď jedlo nie je niečo, kvôli čomu by som sa na Srí Lanku vracala, stále si myslím, že je to jeden z dôvodov, prečo Srí Lanku navštíviť, nakoľko jedlo stále dotvára určitú atmosféru v danej krajine. Na Srí Lanke je typickou pochúťkou Srí Lanské rice & curry. Okrem toho sú veľmi populárné tzv “short eats”, čo sú vlastne pekárenské výrobky, ktoré sú väčšinou vyprážané a vo vnútri pikantné. Jedlo je celkovo na Srí Lanke veľmi pikantné a keďže používajú často dosť odlišné korenia, veľmi mi tam nechutilo a preto som jedla predovšetkým sandwiche a burgery. Jany si však jedlo užíval viac než dosť a keďže niektoré dni bol schopný jesť Srí lanské rice & curry aj dvakrát do dňa, verím, že by Srí lanská kuchyňa väčšine z vás chutila.

DCIM103GOPRO

DCIM103GOPRO

6. Ceny

Veľkou výhodou Srí Lanky je, že pre nás Európanov je všetko veľmi lacné. Cestovať a ubytovať sa tam dá v porovnaní s Európou za smiešné ceny a za jedlo v reštaurácii či v hoteli sme minuli v podstate toľko, ako keby sme šli na denné menu v Prahe. Jediné za čo sme si museli troška zaplatiť, boli pamiatky, ale tak to je pochopiteľné. Bolo veľkou výhodou, že sme sa nemuseli vkuse obzerať za tým, koľko čo stojí a mohli sme si vkľude užiť normálnú dovolenku.

DCIM103GOPRO

7. Veľkí budhovia

Veľké sochy budhov je niečo, kvôli čomu chodí na Srí Lanku veľa turistov a ani sa nečudujem. Videli sme veľkých budhov, malých budhov, sediacich aj ležiacich budhov. Je to super zážitok a určite jedna zo zaujímavejších Srí Lanských atrakcií.

DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO

8. Možnosť dorozumieť sa

Na Srí Lanke rozpráva skoro každý po anglicky. A to nevravím len o zamestnancoch v hoteli či v reštauráciach, ktorí sú zvyknutí na turistov. Bežne sme stretávali v autobuse starších ľudí, ktorí sa k nám vkuse prihovárali a rozprávali sa s nami úplne v pohode po anglicky. Dokonca aj malé decká, ktoré sme stretávali na ulici nám úplne v pohode vysvetlili akýkoľvek smer, ktorý sme potrebovali.

DCIM103GOPRO

9. Zážitok inej kultúry

Jedným z hlavných dôvod prečo doporučujem navštíviť Srí Lanku je iná kultúra a úplne inak chovajúci sa ľudia. Keď som si uvedomila aký jednoduchý spôsob života týto ľudia vedú a akí sú pri tom šťastní a skromní, celkom som im to aj závidela. Na dva týždňe som sa dokázala cítiť trocha podobne. Je dobré vidieť a zažiť ako sa žije na inej strane sveta a nežiť celý čas len vo svojej bubline.

DCIM102GOPRO DCIM102GOPRO
Pokiaľ by ste sa rozhodli Srí Lanku navštíviť, budú sa vám hodiť nejaké praktickejšie informácie, ktoré som pre vás takisto spísala.

Prípadne odporúčam zadovážiť sprievodcu od Rough Guides, ktorý sa mi pri cestovaní veľmi osvedčil a kde som vždy našla to, čo som potrebovala.

6 thoughts on “9 dôvodov prečo navštíviť Srí Lanku

  • Eve says:

   Ahojte Gabi a Miko,

   s kamarátmi sa chystáme na Srí lanku koncom tohto roka :), na Bali som bola teraz za posledné dva roky 2x a musím jednoznačne tento ostrov odporučiť je to niečo čo človek musí aspoň raz za život zažiť a vidieť na vlastné oči. Každopádne ak Miko chceš nejaké informácie ohľadom Bali neni pre mňa problém ti ich zodpovedať:). Gabi teba by som chcela poprosiť, či by si mi mohla napísať zoznam pamiatok ktoré sa oplatí na Srí lanke vidieť.
   Ďakujem :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *