9 skvelých kníh, ktoré ma ovplyvnili v roku 2016

Na konci roku sa každý z nás v jednom momente začne obhliadať za celým rokom a robiť akési súhrny toho, čo sa stalo a udialo. Čo sme dokázali a čo sme “vyfejlovali”?

Dokonca aj samotný Facebook pripravil aplikáciu, kde zhŕňa náš rok v krátkom videu. Každopádne sorry Facebook, ale to, že nám tam vygeneruješ tých 5 a pol fotiek, čo sme za rok nazdieľali a dáš nám to do videa, absolútne o ničom nevypovedá :) Ale tak chápem, ľudia to majú radi. Ale musela som si podpichnúť.

Ja si tiež často robím súhrny toho, čo sa v mojom živote udialo a neudialo. Väčšinou si to ale nerobím na konci roku. Ani neviem prečo. Zamýšľam sa nad tým skôr pri nejakých výnimočných situáciach ako sú narodeniny alebo ako bolo moje prvé výročie freelancingu.

Takže týmto dlhým a pre niekoho zbytočným úvodom som chcela povedať len jedno. Je koniec roku a ja nejdem zhrnúť svoje úspechy a faily. Naopak sa s vami idem podeliť o 9 knižiek, ktoré ma v roku 2016 inšpirovali a vtesnali sa mi do pamäte na toľko, že som sa ich rozhodla odporučiť aj vám.

Zároveň som sa rozhodla, že tento článok stihnem publikovať ešte týždeň pred Vianocami, v prípade, že by ste niekto potrebovali inšpiráciu na vianočné darčeky :)

Poznámka: Zoznam je radený zostupne podľa môjho osobného rebríčka.

9. Americký cisár

Americký cisár

Jedná sa o prvú knižku z edície “Prekliati reportéri”, ktorú som prečítala a okamžite som si tento štýl knihy zamilovala.

Nezvykla som čítať dokumentárné knihy, pretože som im nikdy neprišla na chuť. Ale to asi len preto, že som v ruke žiadnu dobrú asi nedržala.

Kniha Americký cisár popisuje veľkú imigračnú krízu našich predkov z Halíča na prelome 19. storočia. O tejto kríze mnohí z nás ani len netušia a pri tom sa tak veľmi podobá súčasnej situácii s imigrantmi, ktorú tak všetci radi riešia.

Určite knižku odporúčam prečítať, ak vás táto tématika zaujíma. A aj keď vás nezaujíma, aj tak si ju prečítajte. Otvori vám oči a prinúti vás zamyslieť sa nad tým všetkým možno troška inak.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

8. Nepristúp na kompromisy

Nepristúp na kompromisy

Táto knižka vyšla v slovenskom a českom jazyku tuším práve v tomto roku. Ja som ju dostala od kamarátov ako darček na narodeniny v elektronickej podobe (ďakujem!).

Kamoši sa mi strafili do vkusu, pretože knihu som zhĺtla od začiatku do konca.

Kniha je o tom, ako máme v živote vyjednávať a férovým spôsobom dosiahnúť to, čo chceme.

Autor knihy je Chris Voss, ktorý sa ako člen špeciálneho tímu FBI a expert na medzinárodné vyjednávania zúčastňoval na záchrane rukojemníkov po celom svete.

Vďaka autorovým osvedčeným technikám môžete vyjednávať aj v bežnom živote. A ak to môže fungovať na zločincov, tak prečo by to nemohlo fungovať, keď si chcete vyjednať vyšší plat alebo nižšie nájomné?

Ja som tieto tipy začala využívať napríklad pri linkbuildingu, kedy sa snažím vyjednať odkazy z iných stránok zdarma alebo za cenu, ktorú som ochotná zaplatiť ja a nie za cenu, ktorú odo mňa požadujú. A celkom mi to funguje.

>>> Papierová knižka

7. Support

Support

Michal Truban patrí medzi najvplyvnejšie a najúspešnejšie osobnosti na Slovensku a ja sama si jeho prácu veľmi vážim a v mnohých veciach je mojím vzorom.

Knižka Support, ktorú napísal a tohto roku vydal, len dokazuje to, aký je Michal človek a čo všetko za ním stojí.

Jeho príbeh sa právom na Slovensku držal na prvých priečkach mnohých rebríčkov.

Kniha je písaná úprimne a číta sa neskutočne ľahko. Jej riadky vás namotivujú a povzbudia. Zároveň je napísana super vtipne, takže keď som ju čítala počas 5-hodinového letu na Kanárské ostrovy, nie raz som vybuchla smiechom :)

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

6. Elon Musk

Elon Musk

Neviem, čo všetko viete o Elonovi Muskovi, ale ja som o ňom pred prečítaním tejto knihy až tak veľa nevedela. Mala som ho spojeného s Teslou, ale ani som len netušila, že má “startup”, ktorý je prvou súkromnou spoločnosťou na vývoj rakiet.

V knihe som hĺtala každú jednu kapitolu a pochopila som, že Elon Musk je riadny blázon. To akým spôsobom pracuje, premýšľa a vedie svoj život, ma fascinovalo viac, ako keď som čítala biografiu Steva Jobsa.

Ak o Elonovi Muskovi ani vy zatiaľ veľa netušíte, určite si knižku prečítajte. Jeho meno totiž ešte budeme veľa krát počuť.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

5. Hovor ako TED

Hovor ako TED

Táto kniha bola zároveň posledná kniha, ktorú som tento rok (respektíve pred písaním tohto zoznamu) prečítala.

Hovor ako TED však nie je knižka vhodná pre úplne všetkých. Pokiaľ ste nikdy neprednášali alebo neškolili (či už v práci alebo mimo) a ani sa na to v blízkej dobe nechystáte, pravdepodobne z knihy nevyťažíte celý jej potenciál.

Avšak všetci z vás, ktorí občas prednášate pre veľké publikum, školíte alebo len prezentujete niečo vaším kolegom, by mala táto knižka pribudnúť do knihovníčky.

Tipy z knihy sú tak jednoducho podané, že ich môžete okamžite začať aplikovať do svojích prednášok či prezentácii. Aj ja som sa z knihy v mnohom poučila.

Samozrejme sa asi ťažko vyrovnám prednášajúcím na TEDe, ale minimálne sa môžem pomocou týchto rád neustále zlepšovať.

Poznámka: Ak sa k tomu dostanem, rada by som spísala z tejto knihy aj nejaké zápisky. Takže v prípade, že o to máte záujem, napíšte mi do komentára, nech mám prípadne väčšiu motiváciu dokopať sa k tomu :)

>>> Papierová knižka

4. Fialová krava

Fialová krava

Pravdepodobne jedna z najznámejších a asi aj najvplývnejších kníh od Setha Godina.

V zásade popisuje všetko, čo by ste mali vedieť o marketingu. Spomína ju dokonca aj Michal Truban vo svojej knihe.

Fialová krava je jednoduchý marketingový koncept. Príbehy a prípadové štúdie v knižke sú super inšpiračné a určite odporúčam prečítať všetkým, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom dostávajú do styku s nejakým produktom. Kniha nie je v žiadnom prípade len pre marketérov, ale aj pre obchodníkov, produkťákov, vývojarov, ľudí zo zákazníckeho servisu a podobne.

Ja som fialovú kravu čítala už pred pár rokmi, ešte ako študent na vysokej škole a vtedy mi táto kniha veľa nehovorila. Teraz, keď sa už pohybujem medzi mnohými projektmi a klientmi, som sa na túto knihu pozerala úplne inak a považujem ju za povinné čítanie, ku ktorému sa budem pravidelne vracať.

>>> Papierová knižka

3. Jeden z nás – príbeh o Nórsku

Jeden z nás - príbeh o Nórsku

Aby ste si nemysleli, že čítam len marketingovú a motivačnú literatúru, spomeniem ďalšiu knižku z edície “Prekliati autori”.

Príbeh o Brejvikovi je brutálný. Všetci sme boli v šoku z toho, čo sa stalo pred viac než piatmi rokmi v Nórsku stalo. Boli sme v šoku z krátkých aktualít a článkov v novinách. Ale kniha je o inom. Veľmi podrobne opisuje Brejvikov život, prípravu na zločin a samotný teror, ktorý zažili desiatky detí na ostrove. Okrem toho sa v knihe stretnete s príbehmi z niektorých obetí.

To akým štýlom je kniha popísaná, je fakt šialenstvo. Ja som mala celý čas pocit, že čítam klasickú severskú detektívku. Na koľko ich už mám za sebou prečítaných skutočne veľa. Kniha bola napínavá od začiatku do konca. Vždy som sa po pár stránach musela zastaviť a povedať si “Preboha, veď to sa naozaj stalo.

Poznámka: Kniha Jeden z nás, takisto niekoľko krát zaznela vo výbere najlepších kníh redaktorov Denníka N.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

2. Nikdy nejedz sám

Nikdy nejedz sám

Kniha, ktorá mi veľmi otvorila oči a zmenila pohľad na networking. Miestami príliš prehnaná a autor ide až do extrému, ale odniesla som si z nej tri hlavné body a to mi stačí.

  • Networking nie je o rozdávaní vizitiek, ale o tom, že si okolo seba tvoríme sieť ľudí, ktorí nám môžu v budúcnosti pomôcť a ktorým môžeme v budúcnosti pomôcť my.
  • Ak chceme byť úspešní, musíme sa stretávať s úspešnými ľuďmi.
  • Je potreba stanoviť si cieľ, ktorý chceme v živote dosiahnuť. Tento cieľ si musíme napísať na papier a takisto si stanoviť ako tento cieľ dosiahneme. Aby sme dosiahli akýkoľvek cieľ, budeme okolo seba potrebovať sieť ľudí, ktorí nám s tým pomôžu.

Poznámka: Z knihy Nikdy nejedz sám som spísala aj celkom rozsiahle zápisky, ktoré si môžete prečítať tiež.

>>> Papierová knižka

1. Sedem návykov skutočne efektívných ľudí

7 návykov skutočne efektívných ľudí

Ak ma poznáte osobne, tak viete, že o tejto knihe rozprávam kade chodím. Mnohých z vás som dokonca presvečila, aby ste si knihu kúpili.

Pre mňa osobne sa jedná o top knihu, ktorú považujem za návod na šťastný a spokojný život.

Poznámka: Nebudem už zachádzať do detailov, pretože aj z knihy 7 návykov skutočne efektívných ľudí som spísala zápisky, ktoré si môžete prečítať tu.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

A čo vy?

Ktorá kniha alebo knihy vás najviac ovplyvnili v roku 2016? Napíšte mi do komentára. Ešte som si nekúpila vianočný darček :)

4 thoughts on “9 skvelých kníh, ktoré ma ovplyvnili v roku 2016

  1. Chlapec z dediny says:

    Z tohto zoznamu som čítal (a snažím a stále používať) tu z konca zoznamu. Musím priznať, že na knihy už veľa času nemám, oveľa viacej čítam blogy úspešných ľudí a tématické z oblasti marketingu. Len si vyberám, čo budem používať. Zo srdca sa mi bridí manipulácia a naučené schémy správania sa. Keď už niečo zmeniť, tak svoju osobnosť, svoj prístup k životu. To je účinnejšie. Pomáha to nie len lepšie zarábať, ale hlavne lepšie žiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *