Ako si nájsť byt v Berlíne

live-901258_1280

Hľadanie bytu v Berlíne je jedna z najstresujúcejších činností, ktoré budete musieť po príchode absolvovať. Nie je to totiž až také jednoduché a pravdepodobne sa pri tom troška zapotíte. Ale nebojte sa, v konečnom dôsledku to určite dobre dopadne.

Na základe svojich skúsenosti som pre vás spísala niekoľko tipov ako si byt v Berlíne nájsť.

Možnosti ubytovania v Berlíne

V Berlíne máte v podstate dve možnosti ubytovania.

Prenájom celého bytu

Môžete si zobrať do podnájmu celý byt. To sa ale odporúča predovšetkým v prípade, že ste aspoň dvaja. Pre jednotlivca to je troška zložitejšie. Ak však máte dobrý plat, tak ste v pohode 🙂

WG prenájom

Jedná sa o spolubývanie v byte, kde si prenajmete jednu z izieb. WG sa odporúča predovšetkým pre jednotlivcov, pretože sa bežne nestáva aby prenajali jednu izbu dvom ľuďom. Ale záleži. Môžete to skúsiť.

Kde hľadať byt

V Berlíne je celkom často zvykom, že keď sa niekto sťahuje z dobrého bytu, informuje najprv kamarátov a známých, čím sa snaží byt posunúť niekomu ďalej. Takže je ideálne aby ste informovali vašich kolegov, kamarátov a všetkých možných známých o tom, že byt hľadáte a oni si už na vás spomenú ak budú o niečom vedieť. Samozrejme nemôžete čakať a spoliehať sa na to, že sa niečo prihodí. Preto sa musíte vybrať na internet.

My sme hľadali byt cez tieto dva portály:

Určite existujú aj ďalšie stránky, takže stačí navštíviť Google.

Doporučujem takisto sledovať takisto rôzne skupiny na Facebooku, kde sa často ponúkajú dobré byty. Myslím, že dokonca existuje nejaká skupina len pre WG ubytovanie. Ale nemám s tým skúsenosti. Takže neviem nič konkrétné odporučiť. 

Tipy ako byt hľadať

Ak nájdete byt, ktorý sa vám páči, najlepšie čo môžete urobiť, je hneď zavolať majiteľovi alebo agentúre. Pokiaľ je v ponuke uvedené telefónne číslo.

Ak budete písať email, počítajte s tým, že dostanete odpoveď tak na každý piaty email. Záujemcov o byty je veľmi veľa. Takže si majitelia môžu vyberať.

Čo budete potrebovať

Ako som už spomínala – záujemcov je veľa, takže majitelia si môžu nového nájomcu vyberať. Miestami sa budete cítiť ako uchádzač na pohovore. Preto sa musíte poriadne pripraviť. Nevyhnutné dokumenty, ktoré budete potrebovať:

  • Pracovnú zmluvu a ideálne posledné výplatné pásky zo zamestnania.
  • Schufu – doklad o tom, že nemáte v Nemecku žiadne dlhy. Stojí to asi 25€. Bližšie info nájdete na oficiálnej stránke.
  • Anmeldung – doklad, že ste v Nemecku registrovaný.
  • Doporučenie od vašeho predchodzieho nájomcu. Kľudne aj zo SR alebo ČR. Nemusí to mať žiadnu štandardizovanú formu. Na internete je tých šablón niekoľko.

Ako prebieha prehliadka bytu

Väčšina bytov má tzv. “open house”. Majiteľ alebo agentúra zverejní čas a dátum, kedy je možné prísť sa na byt pozrieť. V tomto čase sa zhromažďia všetci záujemcovia o byt, takže stretnete svojich “rivalov”. Ak máte o byt záujem, ideálne o neho rovno požiadajte. Preto je dobré mať so sebou už potrebné dokumenty. Buď si od vás žiadosť rovno vezmú, alebo vám dajú pokyny, komu máte žiadosť poslať. Majiteľ potom dostane nejaký čas na rozmyslenie, koho zo záujemcov zvolí.

To isté platí aj u WG. Tam to je ešte troška zložitejšie v tom, že majitelia si vlastne vyberajú nového spolubyvajúceho, takže si musíte takisto sadnúť aj povahovo.

Vhodná lokalita pre ubytovanie

Jedným z najobľúbenejších lokalít na bývanie v Berlíne sú Friedrichsain, Kreuzberg alebo Pranzlauer Berg. Jedná sa o “pravé centrum” Berlína, odkiaľ budete mať pravdepodobne veľmi blízko takmer všade a zároveň to sú oblastí, ktoré aj viac žijú. Nájdete tam plno reštaurácii, bufetov, kaviarní a vyžaruje z nich typická berlínská amtosféra. Tieto oblasti sú na východe Berlína, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za viac živší, mladší, spontánejší a burajší.

Zaujímavá oblasť na bývanie môže byť pre niekoho aj Mitte (teda centrum centrum) alebo Wedding, ktorý je často takisto relatívne cenovo dostupný.

Niekomu môže na druhej strane vyhovovať západ Berlína, ktorý je veľmi čistý, kľudný a viac uhladený. Zaujímavá oblasť je napríklad Charlotenburg.

Určite sa bude hodiť, aby ste si urobili prieskum ešte pred tým ako budete byt hľadať. Prebehnite si jednotlivé štvrte a zistíte, čo vám viac vyhovuje.

My sme osobne prvé dva mesiace bývali na Kurfürstendamme, kde sa mi to dosť páčilo a nechápala som prečo je taký rozruch okolo východného Berlína. Až keď som vkročila prvýkrát do Friedrichsainu uvedomila som si, že to čaro je proste niekde inde. A takisto aj všetky zaujímavé akcie sa sústreďujú práve vo východnej časti. Takže väčšinou to mám všade blízko. A to, že to je špinavšia a hlučnejšia časť mi v zásade vôbec nevadí. Vďaka tomu dotvára Berlínu to čaro.

Ceny ubytovania

Ceny sa pohybujú samozrejme predovšetkým od lokality a veľkosti bytu. V priemere ale stojí byt o rozlohe 50m2 cca 700 – 800€ a WG izba cca 350 – 400€.

Počítajte teda s tým, že priemerné náklady na hlavu na ubytovanie sú v zásade 400€. Samozrejme môžu byť viac aj menej.

Výhodou WG je, že platíte celkovú čiastku, v ktorej už sú zahrnuté poplatky za elektrinu, bytové poplatky alebo internet. Nemusíte to už potom samostatne riešiť.

Naopak u vlastného bytu počítajte s tým, že musíte k hrubému nájmu tieto náklady pripočítať. Internet, elektrina a TV vyjdú + / – na 100€ mesačne.

Okrem toho musíte myslieť na to, že budete musieť za byt zaplatiť kauciu, ktorá je často minimálne 2 až 3 mesačné nájmy, čo nie je úplne málo. Okrem toho sa môže stať, že si nájdete byt cez agentúru, ktorá si tiež započíta províziu vo výške minimálne dvoch nájmov. A tieto peniaze sa vám už bohužiaľ nevrátia. Niekedy je provízia na úkor lacnejšieho bývania. Takže si vypočítajte, za ako dlho sa vám provízia vráti.

Pred tým ako si byt zoženiete

Teraz už viete, že hľadanie bytu je časovo náročná záležitosť a pokiaľ sa do Berlína ešte len sťahujete, tak s veľkou pravdepodobnosťou si byt na diaľku nevybavíte. Jednak nebudete mať potrebné doklady pre majiteľa a jednak sa nemôžete zúčastniť tzv. konkurzov. Preto si musíte nájsť náhradnú možnosť, kde sa na chvíľu ubytujete.

  • Jednou z variant je AirBnb ubytovanie. Pozrite sa orientačne na ceny. Prípadne si vezmite nejaký byt na týždeň a dohodnite sa s majiteľom, či u neho nemôžete ostať dlhšie. Možno vám dá aj lepšiu cenu.
  • Poprípade sa môžete popýtať iných ľudí alebo známých, či vám neporadia, kde sa ubytovať.
  • Takisto sa môžete pozrieť na stránky, kde ľudia prenajímajú svoj byt na krátké obdobie, zatiaľ čo si na 4 týždne odbehnú napríklad na dovolenku do Thajska. Viem, že také stránky existujú, ale nepoznám ich. Google určite áno.
  • Pokiaľ už máte prácu, môže vám s ubytovaním pomôcť váš zamestnávateľ. Firmy často ponúkajú možnosť pomôcť s presťahovaním a často majú nejaké byty, kde vás ubytujú aspoň na prvých pár mesiacov. Tým, že zmluva je na firmu, nemusíte sa hneď na začiatku dokladovať rôznymi papiermi. Určite sa na to spýtajte, je to veľmi bežné.

Ďalšie zaujímavé odkazy, ktoré by vám mohli pomôcť:

  • Dobrý článok pre ľudí, ktorí sa sťahujú do Berlína od Iheartberlin.de. Odkaz >
  • Asi najväčšie nemecké fórum, kde sa už riešilo asi všetko možné. Takže tam by ste mohli nájsť odpovede na niektoré vaše otázky. Odkaz >

Dúfam, že vám tento článok aspoň trocha pomohol. Ak máte nejaké ďalšie otázky, použite ideálne Google 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *