Ako trávíme čas v Berlíne

Jedna vec, ktorá mi vyhovuje na tom, že v Berlíne nikoho nemáme, je to, že sa kvôli tomu vkuse nutíme niekam chodiť a spoznávať tak nové miesta a nových ľudí. Vybrala som pre vás niekoľko udalostí, ktoré sme za posledných pár týždňov navštívili a ktoré stoja za zmienku.

Auf Haxe

Auf Haxe je celkom zaujímavý koncept udalosti, ktorá spája jedlo s networkingom. V podstate ide o to, že sa jeden večer vytvoria tímy a každý tím musí pripraviť jedlo pre seba a ďalšie dva tímy, ktoré k sebe pozve domov. Celkom sa pripravujú tri chody a každý ma na starosti iný chod. Zároveň sa ľudia medzi sebou vystriedajú, takže na každom chode sa stretnú 3 rôzne tímy. Znie to komplikovane? Pozrite sa na video:

Na Auf Haxe sme sa registrovali online a deň pred tým sme dostali inštrukcie o tom, ktorý chod máme pripraviť, kto sú naši hostia a kto sú naši ďalší dvaja hostitelia. My sme dostali na starosť hlavné jedlo a varili sme červené curry.

Večer prebiehal relatívne dobre, stretli sme celkom 12 nových ľudí a príjemne sa najedli. Okrem toho sme mali možnosť vidieť aj iné byty a oblasti Berlína, čím sme mali možnosť zistiť aj to, ako žijú iní ľudia.

Po dezerte nasledovala after párty, kde bolo fakt neskutočne veľa ľudí, takže sme si aspoň potvrdili, že tento typ udalosti je minimálne v Berlíne veľmi obľúbený.

Berlin Village Market

Jednu nedeľu sme sa šli pozrieť na blší trh do Friedriechsainu a narazili sme na úplne super udalosť “Berlin Village Market”. V podstate išlo o klasický trh s jedlom ale s veľmi špecifickou (až hipsterskou) atmosférou.

Mali sme troška smolu, že sme to objavili náhodou, nakoľko sme boli najedení a nemali sme už veľmi priestor na ďalšie jedlo. Ale ak by sme tam šli na prázdný žalúdok, asi by sme nevedeli, čo si skôr vybrať. Servírovali tam totiž jedlá od výmyslu sveta!

A čo som mala na mysli tou hipsterskou atmosférou? Na to, že sme tam boli asi o 15:00, mala som pocit, že sa organizátori snažili vytvoriť skôr takú večernú atmosféru vďaka utlmenému svetlu a živej jazzovej kapele. V areáli bola hrozne zaujímavá zmes ľudí od mladých párov, cez rodinky s deťmi až po staršie dvojice. Čo bolo najlepšie, že takmer všetci mali v ruke pohár s vínom a vychutnávali si hudbu a príjemnú atmosféru. No a my sme si ju spolu s vínom vychutnávali tiež!

Wine tasting

Ako som už písala v článku o UX Hackathone, v Berlíne je veľmi veľa meetupov a preto sme sa rozhodli vyskúšať ďalší, tentokrát viac spoločenský meetup – Wine tasting! Na ochutnávke vín som nikdy nebola a stále som to chcela vyskúšať. Meetup bol v malej pekárni, kde nám dali ochutnať 15 rôznych vín. Nebolo to však klasické nóbl ochutnávanie, kde si vychutnávate víno na jazyku a potom ho vypľujete do misky, aby ste sa neopili. My sme ho samozrejme pili celkom dosť a ani by ma nenapadlo ho vypľúvať, keďže sme si za to zaplatili 20 € na osobu. Aj keď to bolo troška drahšie, stálo to za to! Okrem vína sme totiž ochutnali makarónky podávane so syrom, čo bola hrozne super kombinácia a bezlepkový chlieb s nemeckou variantou šmalca. Na meetupe sme stretli niekoľko zaujímavých ľudí, celkom sme sa pripili a strávili tak príjemný večer.

wine-541922_1280

Breakfast market

Nikdy som si nemyslela, že Berlín bude tak gurmánské mesto. Je tu strašne veľa rôzných kuchýň, ktoré je možné ochutnávať v neskutočne veľkom množstve reštaurácii. Okrem reštaurácii tu je veľa trhov s jedlom a farmárských trhov. Každú tretiu nedeľu tu je dokonca tzv. “raňajkový trh”, ktorý sme aj navštívili.

Raňajky alebo brunch, každý si to môže pojať po svojom. Každopádne sa na tomto trhu dá kúpiť čokoľvek cez sladké pečivo, palacinky, sandwiche až arabské jedlo. Aj na tomto trhu je úplne skvelá berlínská atmosféra, plno mladých aj starých ľudí či rodín s deťmi. Všetci si užívajú dobré jedlo, bavia sa s inými ľuďmi a aj keď je ešte len čas raňajok, nikomu to neprekáža v tom kúpiť si pohár vína. A to si väčšina ľudí myslí, že Nemci sú v tomto konzervatívní a pijú len večer. Ani náhodou!

DSCF0876 DSCF0881

Tuzex

V Berlíne v Pranzlaur Bergu je menší obchod s českými delikatesami – Tuzex. V tomto obchode je možné zakúpiť asi všetko české, čo vôbec existuje. Od sladkosti ako Pikao, Fidorka či čokoládový perník, po úplne všetky druhy alkoholu. Okrem sladkostí sa tu dajú kúpiť všetky možné české suvenýry ako plyšový krteček, drevené kocky a kadejaké ďalšie výmysly. Majiteľom je samozrejme Čech, ktorý v obchode čapuje Svijany pivo len za 2.60 €.

Je zvykom, že sa každý štvrtok večer v obchode organizujú česko slovenské zrazy. My sme sa tam boli vo štvrtok pozrieť a bohužiaľ tam okrem majiteľa a ďalších troch nemcov nikto nebol. Pán majiteľ nám ale povedal, že ktokoľvek sa môže zastaviť v podstate akýkoľvek večer. Pokiaľ má komu načapovať pivo, tak čapuje! Je to fakt super miesto, kde sme určite neboli naposledy a kedykoľvek keď dostaneme chuť na české pivo (alebo sladkosti) zájdeme tam znova. Dúfam, že nabudúce si pripijeme aj s ďalšími Čechmi a Slovákmi.

IMG_1593 IMG_1591 IMG_1110 IMG_1109

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *