Berlín. Nové mesto. Nový začiatok.

berlin-foto-pixabay

Presne 6.1. o 11:30 sme vrátili kľúče od nášho bytu na Holešoviciach, opustili našu milovanú Prahu a vidali sme sa smer Berlín, zažívať nové dobrodružstva. Ten istý deň o 18:00 sme boli ubytovaní v našom novom dočasnom byte na ulici Kurfürstendamm.

Čo tu vlastne robíme?

S Janym sme sa po skončení školy niekoľkokrát bavili, že by nebolo zlé skúsiť ísť na rok – na dva, žiť a pracovať do zahraničia. Ešte pred tým ako sa usadíme, kúpime byt, budeme mať deti, atď atď …

Janymu neustále chodili na LinkedIne nejaké pracovné ponuky zo zahraničia, no a raz sme sa proste rozhodli, že to Jany už nebude ignorovať a proste nejaký ten pohovor skúsi. Chceli sme vedieť, či má vôbec know-how a skúsenosti na to, aby sa zamestnal vo svojom obore aj v zahraničí. No a mal… Presne na naše 10. výročie, keď sme boli oslavovať v Miláne, mu prišla pracovná ponuka od spoločnosti Rocket Internet. No a tak sme sa pri čakaní na letisku v Miláne na ceste do Prahy rozhodli, že sa presťahujeme do Berlína.

7 dôvodov, prečo sme sa rozhodli presťahovať

 1. Chceli sme sa dostať z našej komfortnej zóny v Prahe.
 2. Chceli sme skúsiť niečo nové, pred tým ako sa niekde usadíme.
 3. Chceli sme získať nové pracovné skúsenosti z našich oborov, ale tentokrát zo zahraničia, ktoré je často vedomostne ďalej ako Česká republika alebo Slovensko.
 4. Chceli sme si zlepšiť angličtinu a pracovať v prostredí, kde ju budeme denne používať.
 5. Chceli sme získať základy ďalšieho jazyka, tak prečo nie nemčinu? (Jany už nejaké minimálne základy má a ja idem od nuly)
 6. Chceli sme si nájsť nových kamarátov z rôznych kútov sveta (neboli sme na Erasme).
 7. Nenašli sme žiaden dôvod prečo sa nepresťahovať.

A ďalšie 3 dôvody, prečo sme si vybrali Berlín

 1. Berlín je živé, veľké a multikulturné mesto podobné Prahe, kde sa dá dobre zabaviť, kultúrne vyžiť a samozrejme dobre najesť.
 2. Je to mesto, kde je plno start-upov, takže obaja máme možnosť pracovať v obore bez toho aby sme boli závislí na nemeckom jazyku.
 3. Berlín je blízko Prahy, takže presun a sťahovanie nebol až taký veľký problém a ak sa čokoľvek stane alebo by sa nám (úplne náhodou) v Berlíne nepáčilo, môžeme sa kedykoľvek zdvihnúť a vrátiť sa.

Ubytovanie

Momentálne bývame na Kurfürstendam 154B. Je to jedna z najväčších ulíc v Berlíne. Je to niečo ako Parížska ulica v Prahe. Sú tu same luxusné a značkové obchody a po bočných uličkách je samozrejme kopec reštaurácii a normálných obchodov. Bývanie máme len dočasné do konca februára (února). Jedná sa o kompletne zariadené bývanie, ktoré nám vybavila firma, v ktorej Jany bude pracovať. Komplet bývanie znamená, že tu je všetok nábytok vrátane perín, obliečok, uterákov, vybavenej kuchyne, telky a internetu. Byt má iba 40 m2, ale je dosť super a cítíme sa v ňom veľmi dobre. Pomaly si už ale začíname hľadať niečo, kde pôjdeme bývať od marca (března). Chceli by sme niečo, čo bude troška väčšie, kde si donesieme náš nábytok z Prahy a kde už budeme minimálne na rok, dva ubytovaní. Ceny ubytovania sa tu pohybujú okolo 700 – 800 € za byt o veľkosti 40 – 50 m2.

Prikladám takisto nejaké fotky z našeho súčasného bytu. Zdroj fotiek: http://wohnwitz.de/

Práca

Ako som už spomínala, Jany dostal prácu v spoločnosti Rocket Internet, čo je veľká medzinárodná spoločnosť, kde sú hlavným pracovným kapitálom hlavne vývojari. V podstate to je spoločnosť, ktorá pomáha startupom s príchodom na trh.

Keď som pôvodne súhlasila s nápadom ísť žiť do Berlína, ešte som vôbec netušila, čo budem robiť. Premýšľala som, že by som sa mohla dať na freelance a nemusela by som pracovať 40 hodín týždenne, ale potom som si uvedomila, že by som bola celé dni sama doma a asi by mi z toho preskočilo. Zároveň je v Nemecku povinné zdravotné poistenie, pokiaľ tu žijete viac ako tri mesiace a to je mega drahé, ako pre freelancerov, tak pre nezamestnané osoby. Takže som sa začala obzerať po práci. Veľmi mi pomohla stránka www.berlinstartupjobs.com, kde som si pozerala ponuky prác. Bála som sa práce v angličtine a pre zahraničný trh a podľa popisov požiadaviek na zamestnancov som si uvedomila, že mám veľkú nevýhodu v tom, že neviem vôbec po nemecky a nie som ani native English speaker. Napriek tomu som sa ale naďalej chcela venovať online marketingu a niečomu poodbnému, čo som viac ako dva roky robila v Ušetřeno.cz. Našťastie sa mi veľmi ale veľmi zadarilo!

Našla som inzerát na pozíciu Online Marketing Manager pre Českú republiku. Jednalo sa o portál shopalike.cz pre firmu Visual Meta. Je to firma, ktorá prevádzkuje portál s módou v dvadsiatich krajinách a so sídlom v Berlíne. Jedná sa o agregátor módy a je to niečo podobné ako celkom známy český portál domodi.cz. Ich požiadavky na zamestnanca ako keby popisovali práve mňa! Chceli niekoho, kto má skúsenosť so SEO (čo mám) alebo PPC a baví ho online marketing. Zároveň potrebovali niekoho, kto vie po česky, pozná česky trh a vie sa dorozumieť v angličtine. No super! Niečo pre mňa. Hneď som im poslala cover letter, životopis, absolvovala dva pohovory cez Skype a takmer po mesiaci od poslania prihlášky mi konečne napísali, že ma berú! Mala som obrovské šťastie hneď na prvýkrát a mám z toho neskutočnú radosť. Odpadla zo mňa obrovská starosť o to, čo vlastne budem v Berlíne robiť.

V práci sme ešte neboli, ale zajtra (v pondelok 12.1.) o 10:00 h, obaja prvýkrát začíname, tak držte palce!

Zaujímavosti z prvých dní

Momentálne tu sme asi 5 dní, ale ešte nemáme veľa čo rozprávať. Zatiaľ sme len spoznávali okolie a vybavovali prvé veci, ktoré sú k našemu pobytu potrebné. Prikladám ale niekoľko bodov a pár prvých postrehov.

 1. Berlín je hrozne obrovský. Podľa mňa má asi million trás na metro (ale to nie je nič nečakané). Je vtipné, že rovnaký pocit som mala, keď som prišla prvykrát do Prahy (a to máme len tri trasy).
 2. Jedlo v obchodoch je v porovnaní s Českom a Slovenskom lacnejšie alebo rovnako drahé.
 3. To isté platí aj pre kozmetiku.
 4. Niečo pre nákupné maniačky: Je tu Primark, TK Maxx, Forever21 a asi million ďalších veľkých aj malých obchodov. Ceny sú približne rovnaké (v Primarku samozrejme lepšie).
 5. Nájmy a doprava sú oveľa drahšie (mesačný lístok na metro stojí 80 €).
 6. Je tu strašne veľa reštaurácii a kaviarní. Je tu rôznorodá kuchyňa, presne ako to máme radi. Zatiaľ sme vyskúšali burger a vietnamskú kuchyňu a veľmi nám chutilo. Ceny sú o troška vyššie ako v Prahe.
 7. Všetky plastové fľaše sa vracajú do obchodu a recyklujú, takže keď si kupujete akýkoľvek nápoj (minerálku, colu, pivo v plastovej fľaši), zaplatíte naviac za fľašu. Čo je ale super, pretože to núti ľudí recyklovať.
 8. Pošta tu funguje priamo v spolupráci s DHL (aspoň myslím). Keď chcete poslať list alebo balík, nemusíte čakať dlhé rady na pošte, ale môžete využiť niektorú z pobočiek napríklad v papiernictve alebo DHL postboxy (ešte som ale neprišla presne na to ako to funguje).
 9. Vraví sa, že Berlín je jedno z chudobnejších miest v Nemecku, ale nie je to vôbec vidieť.
 10. Všetko je tu čisté a pôsobí takým tým uhladeným dojmom.
 11. Momentálne žijeme v takom okolí, kde sú veľmi ľudoprázdné a tiché ulice.
 12. Nemci vela športujú, skoro na každom rohu sú nejaké fitness centrá.
 13. V nedeľu je úplne všetko zatvorené.
 14. Vkuse tu prší a hrozne tu fúka (ale to asi momentálne aj v ČR a na Slovensku).
 15. Prvé dni sú hrozne frustrújuce, keďže ničomu nerozumiete. Vyplniť nejaký formulár, alebo objednať si jedlo bez anglického menu je peklo (to sa ale dúfam, rýchlo zmení).
 16. Na väčšine miest sa dá dorozumieť v angličtine (v pohode sme poslali balík do ČR, zaregistrovali sa na úrade, kúpili si telefónnu kartu a dohodli si schôzku v banke). Jediný problem sme mali pri vybavovaní karty na metro. Paní za okienkom nevedela ani slovo po anglicky, takže nám len strčila formulár do ruky, ktorému sme vôbec nerozumeli.
 17. Nemčina je zabavný jazyk. Už som sa začala poctivo učiť z knihy pre samoukov. Vytvorila som si vlastný slovník, počúvám nahrávky a po byte som rozlepila nálepky so slovíčkami. Snáď mi to ešte chvíľu vydrží.

A to je zatiaľ všetko. Dúfam, že som zodpovedala na všetky otázky ohľadne toho čo tu vlastne robím a ako sa mám po prvých dňoch. Budúci týždeň mám v pláne napísať niečo ďalšie, pretože predsa len budem mať za sebou prvý týždeň v práci, takže to snáď bude o niečo zaujímavejšie.

burger-300x300 nálepky-300x300 prichod-300x300 pristahovanie-300x300

7 thoughts on “Berlín. Nové mesto. Nový začiatok.

 1. Andrej Vitek says:

  Ahoj Gabika!
  Na tento tvoj blog som sa dostal tak, že som si o tebe najprv prečítal na webe Lidových novin. A som celkom rád, že som si tvoje meno potom hodil do Googla a ten mi ťa našiel, pretože píšeš tak, že ma to zaujalo a aj že som zistil, ako a hlavne prečo si sa do toho Berlína odsťahovala. Pretože toto nebolo z toho článku v “Lidovkách” jasné a pritom práve to ma po jeho prečítaní začalo zaujímať.

  Ja som sa kedysi tiež podobne presťahoval do zahraničia a to do Írska. Mal som k tomu teda iné dôvody, než ty, ale asi preto sa viem vžiť do podobného postavenia, v akom teraz si viac, než keby som nikdy také niečo nezažil. (o tom Írsku píšem vo svojom blogu). V každom prípade sa teším na ďaľšie tvoje články o Berlíne (už som si prečítal všetky).

  Na záver mám malú pripomienku. Používať v slovenskom texte spojenia typu január(leden), máj(květen), alebo november(listopad) mi príde dnes, keď i v Čechách určite poznajú aspoň základy nejakého svetového jazyka, predsa len trocha zbytočné.

  • g.krehelova@gmail.com says:

   Ahoj Andrej,

   Ďakujem za komentár. Som rada, že sa ti články páčia.

   Áno na lidovkách som sa až tak nevyjadrovala. Tam boli iné otázky :-)

   Čo sa týka česko slovenských názvov tak to je dobrý podnet.

   Ďakujem, maj sa pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *