A tri mesiace sú fuč!

Je to neuveriteľné, ale sú to už tri mesiace od kedy sme sa presťahovali do Berlína. Dnes si už spätne uvedomujem, že väčšinu vecí, ktoré som si tu všímala na začiatku už dnes vôbec nestoja za zmienku.

 • Áno, Berlín je síce veľký, ale nie je to až také hrozné a dá sa na to rýchlo zvyknúť.
 • Áno, plastové fľaše sa recyklujú, ale čo je na tom také zaujímavé?
 • Nie, Berlín ani zďaleka nie je taký “uhladený” ako som si myslela.

A teraz k veci …

Čo som si na Berlíne zamilovala?

DSCF0959

…. Pohodovú amtosféru a open-minded ľudí

Celý Berlín pôsobí jednoducho v pohode. Ľudia sa tu nestresujú, nesťažujú a užívajú si život. Je úplne vidieť, ako sú všetci vychillovaní a ako je každému všetko jedno. Nikto sa za ničím neponáhľa, málokto vyzerá utrápený a všetci sa umievajú.

 • Šoféri v autobuse sa usmievajú.
 • Predavačky v obchode vám vždy poprajú pekný deň.
 • Ak sa ráno niekto nezmestí na Alexander Platzi do metra, tak sa na tom len zasmeje.
 • Bežne je vidieť na ulicí ľudí s fľašou piva či mate v ruke.

… a to sú len drobností, ktoré si počas dňa všímam.

Okrem toho je úžasné, že tú žijú ľudia, ktorí majú za sebou hrozne veľa zážitkov, ktorí veľa cestujú a ktorí majú niekedy také voľnočasové aktivity o ktorých by sa mi ani nikdy nezdalo.

Na základe mojich prvých dojmov ľudia pôsobia (aspoň navonok) tak, že im nerobí problém komukoľvek sa prihovoriť a o čomkoľvek sa pobaviť. Zároveň tu nikto nikoho za nič neodsuzuje (možno len vtedy, ak nie ste dosť cool 🙂 ), pretože každý má vlastný štýl a vlastný život.

… Bicykle na každom kroku

V Berlíne je samá rovinka a takmer každá cesta je prispôsobená pre cyklistov. Autá sú k cyklistom ohľaduplné a bicykel je v podstate rovnocený dopravný prostriedok.

Ja sa viem napríklad do práce na bicykli dostať za 20 minút a aj keď som si to nikdy nemyslela, bicyklovanie je niečo, z čoho som totálne šťastná.

Keď po urputných ôsmych hodinách v práci nemusím ísť na preplnené metro, kde sa ledva zmestím, ale namiesto toho nasadnem na môj úžasný bicykel, som proste happy.

Jednak mám pohyb (ktorý hrozne potrebujem), som na čerstvom vzduchu, čo je proste úžasné a okrem toho spoznávám Berlín a začínám sa lepšie orientovať, pretože si spájám časti mesta aj inak než len na základe zastávok metra.

Bicykel som si zohnala v podstate použitý za 150 € z jedného obchodu / servisu, kde sa predávajú ojazdené bicykle. Bol troška drahší, ale oproti ostatnými bicyklom, ktoré sme pozerali, výrazne zachovalejší a so zárukou ročného servisu, čo je super.

Bicykle sa tu pochopiteľné strašne kradnú a keď vidím, ako na každom druhom pripútanom bicykli chýba koleso (alebo niekde zostane iba koleso), tak mi až podskočí srdce. Toto je ale v Berlíne prirodzený kolobeh. Bohužiaľ. Preto stále keď niekde svoj bicykel “zaparkujem”, tak mám až motýle v bruchu, keď sa k nemu vraciam, či tam ešte stále stojí.

IMG_1171

Nový bicykel = šťastný úsmev 🙂

IMG_1177

Na bicykli do IKEY? 🙂 Why not?!

… Módu

Berlín je jedno z hlavných miest Európy, kde sa podľa mňa vytvárajú módné trendy. Móda v Berlíne sa môže zdať veľmi alternatívná a niekedy až nevkusná. Sama som z nej mala na začiatku takýto pocit. No už po pár dňoch som si ju okamžite zamilovala.

Stačí mi ísť do metra, do parku alebo len pred bytovku (kde máme veľký klub) a hneď sa cítím ako na módnej prehliadke.

Všetci sú tu štýloví, iní a vyzerajú fakt dobre. Aj keď sa môže zdať, že sa všetci obliekajú na jeden štýl, aj tak mám pocit, že sa každý snaží prejaviť a obliekať inak ako ten druhý.

* Móde by som chcela ideálne venovať jeden celý článok, takže už ďalej nebudem konkrétnejšia.

… Flea Markety

Fakt, že všetky obchody sú v nedeľu zatvorené mi vôbec nevadí. V nedeľu totiž ožívajú tzv. blhšie trhy, ktoré majú neskutočne úžasnú atmosféru.

V Berlíne sú desiatky blhších trhov. Pokiaľ je niekde nejaké menšie námestie, je tam blší trh. Na blšom trhu sa dá kúpiť v podstate všetko, čo normálne nekúpite. Od hand made vecí (podobné klasickému design marketu), cez starožitný nábytok, oblečenie až po bicykle, platne, obrazy, plagáty a staré knihy.

Aj keď ja som si zatiaľ na flea markete nič moc nekúpila, rada tam chodím nasávať dobrú atmosféru. Okrem toho ma vždy fascinuje, čo všetko tam ľudia predávajú.

DSCF0927

… Nemčinu

Áno, väčina z vás si teraz povie, že mi asi šibe, ale mňa nemčina totálne baví. Ak žijete v tej krajine, je tá motivácia úplne niekde inde. Momentálne chodím na jazykovku dvakrát do týždňa po práci a moja učiteľka je hrozne milá pani, ktorá má niečo málo cez 30. Vkuse sa usmieva a hodiny tak robí zábavnejšie. Takže sa to ani nedá porovnať so starou nepríjemnou nemčinárkou, ktorú mal na škole skoro každý z vás.

Uvedomujem si však, že to nebude úplne ľahké naučiť sa po nemecky. Je to brutálne ťažký jazyk oproti angličtine a úplne nenávidím, že majú tak strašne dlhé slová, ktoré sa nedajú ani zapamatať a ani vysloviť.

Každopádne nemčina sa momentálne stala mojím hobby, snažím sa jej venovať každý deň aspoň pár minút a dúfam, že mi motivácia vydrží, čo najdlhšie.

… Jedlo a pitie

Milujem jedlo v Berlíne. Do akejkoľvek reštaurácie sa zatúlam, existuje len veľmi malá šanca, že mi tam nebude chutiť. Kuchyňa tu je úplne rôzna. Či už mám chuť na pho, sushi, cestoviny alebo na burger. Všade to chutí tak dobré, že to je občas až zlé. Aj keď kebaby sú na každom rohu, za tri mesiace som mala asi len jeden. Zamilovala som si však falafel so zeleninou a hummusom. To je niečo čo mi neskutočne chutí.

Okrem toho sú v Berlíne stále nejaké food markety, brunche a ešte aj pouličné stánky s jedlom často vyzerajú neodolateľne.

V Berlíne je hrozne veľký trend piť Club Mate. Aj keď som to za začiatku doslova neznášala, teraz to už veselo pijem aj ja. Chutí to dobre, má to mierne povzbudivé účinky a vyzerá to štylovo, keď ho pijete.

Nemci sú takisto známy svojím veľkým výberom piva. Toľko piva som asi v živote nevypila ako za tie tri mesiace tu. Oni majú totiž bohužiaľ okrem klasickcýh pív aj tzv “Weißbeir”, čo je v podstate pšeničné pivo, ktoré ja zbožňujem. Pije sa úplne ľahko a má v sebe oveľa viac percent alkoholu ako české piva, takže z dvoch pív už mám poväčšine viac než dobrú náladu.

IMG_1168

Ten muffin vyzeral tak strašne dobre, že som aj chvíľu odolávala, či ho vôbec zjesť 🙂

IMG_1164

Najprv som jedla až potom fotila. Úžasné! Palačinka so slaninou a javorovým sirupom na breakfest markete.

 

IMG_1178

No a my Maté fľašu používame ako dekoráciu do bytu na miesto vázy.

 

A niečo na záver ….

Čo by som ešta rada na Berlíne vyzdvihla, ale pridávám to až na koniec, pretože sa to úplne nehodí do sekcie “Prečo som si Berlín zamilovala”:

 • Kluby, kluby, kluby. Veľká časť ľudí prišla do Berlína kvôli párty životu. Berlín je populárný hlavne kvôli techno scéne a kvôli zaujímavým miestam na nočný život. Kluby sú poväčšine staré opustené budovy niekde mimo centra mesta. Nočný život je tu veľmi špecifický a na môj vkus až veľmi akčný, čo mi nie je sympatické. Každopádne nie každý v Berlíne tak žije.
 • Vegánstvo. Vegánstvo je v Berlíne strašne trendy. Nie som si istá, či sú tí ľudia o tomto životnom štýle skutočne presvedčený, alebo to proste robia len preto, aby sa udržali v kurze, každopádne mám pocit, že tu je každý tretí človek vegán. A ak nie vegán, tak aspoň vegetarián. Najlepší sú taký kvázi “polo vegetariáni, ktorí si občas dajú šunku alebo rybu”. Každopádne vegánskych obchodov, reštaurácii a bistier tu je viac než požehnane.
 • Fajčenie. Prevažná väčšina ľudí si kupuje tabák a cigarety si balia samy. Čo je na jednej strane dobré, pretože aspoň fajčia kvalitný tabák ale vždy ma to fascinuje, ako si niekto môže niekedy za jazdy a za vetra ešte aj ušúlať cigaretu.

Tak na dnes toľko odo mňa. Pozdravujem do Prahy, do Prešova a ďalších kútov sveta, kde práve čítate môj blog 🙂

5 thoughts on “A tri mesiace sú fuč!

 1. g.krehelova@gmail.com says:

  No dievcata, dvere mate kedykolvek otvorene 🙂
  Miko a nemala si prist na koncik? My teda asi pojdeme, uz ked si nas na to navnadila!

 2. Magda says:

  Vidím, že naše první dojmy z Berlína jsou na chlup stejné 🙂 Od balení cigaret po Club Mate na každém kroku! Nějak náhodně jsem objevila Tvůj blog a moc se mi líbí. Jsem v Berlíně od prosince 2014, takže se zatím spolu taky seznamujeme. Ta uvolněnost a pohoda je skvělá!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *