Život v Berlíne

Víkendový sprievodca Berlínom – čo by ste mali vidieť

Info na úvod: Kedysi som žila v Berlíne. Už tam nežijem niekoľko rokov. Tento článok som napísala v roku 2015 a s pomocou kamarátov, ktorí tam stále žijú, som ho v roku 2020 aktualizovala. Ak ma budete kontaktovať ohľadom akýchkoľvek ďalších informácií týkajúcich sa Berlína, nebudem vám vedieť odpovedať. Ale tohto sprievodcu vám tu nechávam, pretože sa za posledných pár rokov stal užitočným pomocníkom pre viacerých návštevníkov. Dúfam, že pomôže aj vám. 

Ak plánujete víkendový výlet do Berlína, pravdepodobne by ste toho radi stihli čo najviac. Chápem to. Berlín je obrovské mesto, kde môžete žiť aj roky a stále tu je čo spoznávať. Nemusíte sa však obávať. Aj za víkend sa tu toho dá stihnúť strašne veľa a okrem zhliadnutia Brandenburskej brány, stihnete zažiť aj typickú berlínskú atmosféru. Pripravila som pre vás totiž dokonalý plán na perfektne strávený víkend v Berlíne.

Titulok - čo vidieť v Berlíne

1. Deň

Program na piatkový večer

Ak prídete v piatok večer, nesmiete si nechať ujsť nočný život. Ten tu často začína až o pol noci a ulice sú až do rána plné. Pokiaľ je však napríklad teplý letný piatok, vidíte ľudí vysedávať v baroch a reštauráciach už od poobedia. Nezáleží teda na tom, kedy sa do ulíc vyberiete vy. Ruchu si užijete až až. Najlepšie miesta v Berlíne na nočný život sú podľa mňa vo Friedrichshaine alebo v Kreuzbergu. Zvoľte, čo máte bližšie, určite nič nepokazíte ani jednou štvrťou. Výhodou berlínských krčiem a reštaurácií je fakt, že kdekoľvek pôjdete, všade to bude dobré – či už sa to týka obsluhy, piva alebo alkoholu. Ceny sú v týchto oblastiach viac menej rovnaké, takže by ste nemali trafiť vedľa. Podnik ľahko zvolíte podľa koncentrácie ľudí. Čím viac ľudí, tým lepší podnik.

Pokiaľ si nevystačíte s pivom v menšom podniku, môžete prevetrať niektorý z typických nočných klubov v Berlíne. Berte však na vedomie, že klub v Berlíne nie je žiadna obyčajná „diskotéka“ a vďaka prísným “door policy” sa nemusíte do klubu ani dostať. Kto nemá predstavu, tak odporúčam veľmi dobré čítanie o najvyhlasenejšom berlínskom klube Berghain.

piatok bary copy

Prejsť na Google Maps ->

2. Deň

Sobota ráno. Povinné turistické kolečko a najobľúbenejšie pamiatky v Berlíne.

Ideálným miestom, kde v Berlíne začať s prehliadkou tých najznámejších turistických atrakcií je AlexanderPlatz. Ide o hlavné berlínské námestie, ktoré je stredníkom celého Berlína. Obhliadnite si námestie, odfoťte sa pred televíznou vežou a vyberte sa spoznávať mesto. Pokračujte okolo Neptunovej fontány a muzejného ostrova smerom na Unter den Linden.

Ak sa budete chcieť na múzejnom ostrove zastaviť v nejakom múzeu, osobne odporúčam návštevu DDR múzea, kde sa na chvíľku vrátite do čias socializmu. Múzeum je jedno z lacnejších v Berlíne a nezaberie vám tak veľa času – je relatívne malé.  

Poeticky znejúca ulica „Pod Lipami” vás zavedie príjemnou prechádzkou až k Brandenburskej bráne, ktorú si môžete spolu s ďalšiou hŕstkou turistov obhliadnuť. Napravo od Brandenburskej brány je Ríšský snem, ktorý si môžete pozrieť aj zvnútra, ale musíte mať predom rezerované miesto na konkrétny čas. Bez registrácie sa dovnútra nedostanete, ale stojí za to si ho prehliadnuť aj zvonku.

Oproti snemu, teda naľavo od Brandenburskej brány, sa nachádza pomník zavraždeným Židom Európy, ktorý je pre väčšinu turistov zaujímavý stovkami panelových blokov s rôznou výškou, kde sa môžu odfotiť na Instagram.

Podľa toho, ako často sa budete zastavovať, oddychovať alebo hecovať, vám môže táto prechádzka trvať 3 – 6 hodín. Ak si dáte len základné kolečko, bez návštev múzea či Ríšskeho snemu, tak verím, že to za tri hodiny zvládnete v pohode.

Kam sa ísť naobedovať?

Pokiaľ vám nevadia ľahšie obedy, tak osobne odporúčam zájsť do niektorého z obchodov alebo kaviarní a kúpiť si nejaký sandwich do ruky. Potom si môžete sadnúť napríklad do Tiergarten a oddýchnuť. Tiergarten je jeden z najväčších parkov v Berlíne a stojí za prehliadku. Ak by ste sa chceli najesť normálne v reštaurácii, tak si zájdite na Potsdamer Platz, čo je jedno z hlavných berlínských námestí a tiež obľúbená turistická atrakcia. Keďže tam je veľký obchoďák, je jednoduchšie nájsť si tam niečo na jedenie, pokiaľ nechcete platiť hriešne vysoké ceny v turistických reštauráciach v okolí Brandenburskej brány a Unter den Linden.

turisticke kolecko

Prejsť na Google Maps ->

Sobotňajšie odpoludnie. Nákupy, kultúra alebo oddych?

Nákupy

Ak ste prišli do Berlína nielen za turistikou, ale aj preto aby ste sa trocha vyšantili v obchodoch, sobota poobede bude ten správny čas. V nedeľu je totiž všetko zatvorené, takže to by ste si nákupy neužili. Aby ste toho stihli čo najviac, doporučujem jednu z týchto oblastí:

 1. Nákupy na Alexanderplatzi. V roku 2015 som v tejto časti odporúčala nákupy v Primarku. Už ich ale neodporúčam. Nemyslím si, že to je práve ecofriendly minúť veľa peňazí na oblečenie, ktoré o pár mesiacov vyhodíte. Skúste sa tomu vyhnúť. Na Alexanderplatzi je napríklad obchod TK Maxx, čo je outletový obchod, ktorý ponúka predovšetkým staré kolekcie známych značiek, takže sa tam dá často veľmi výhodne nakúpiť. Ďalej tam sú dva veľké nákupné domy Galeria Kaufhof a Alexa.
 2. Nákupy na Kurfürstendamme a v okolí. Kurfürstendamm je ulica s prevažne lukratívnymi značkami ako Bluberry, Louis Vuiton či Michael Kors. Ak sa chcete pokochať výkladmi, toto je to správne miesto. Na konci alebo na začiatku ulice (podľa toho kde začnete) je nákupná štvrť Europa Center, kde sa sústredia obchody ako H&M, C&A, Pull & Bear a podobné klasiky. Obchody, ktoré na Slovensku či v Čechách bežne nenájdete sú napríklad Forever 21 alebo UrbanStore. Kúsok ďalej je obchodný dom Bikini Berlin, v ktorom sa koncentrujú hlavne designové obchody a značky. Nedaľeko od Europa Center na Wittenbergplatzi je obchodný dom KaDeWe, čo je vlastne jedno z najstarších nákupných centier v Nemecku a v ktorom nájdete rôzne obchody – od tých cenovo dostupných až po tie najluxusnejšie značky.
 3. Až po odchode z Berlína som objavila čaro nákupných ulíc v okolí Weinmeisterstraße, kde sa nachádza veľmi veľa concept store obchodov s krásnymi designovými kúskami – od oblečenia až po veci doplnky do bytu. Okrem týchto obchodov tam nájdete mnoho obchodov udržateľných značiek ako môj obľúbený Carhartt, oblečenie do dažďa Rains či batohy Sandqvist. Proste značky, ktoré na Slovensku len tak bežne nekúpite.

nakupy copy

Prejsť na Google Maps ->

Nemáte chuť nakupovať?

Osobne mám skúsenosti, že takmer každý návštevník Berlína si chce trocha užiť nákupy. Samozrejme sa ale stává, že nie každý túto možnosť využije a čas v Berlíne stráví trocha inak. Turistické kolečko vás pravdepodobne vyčerpá časovo aj fyzicky. To je úplne pochopiteľné, ale môžete byť radi, pretože veľkú časť turistických pamiatok budete mať „za sebou“. Vôbec sa nemusíte cítiť previnilo, ak sa potom pôjdete už len poflakovať medzi uličkami v Berlíne.  Určite sa vám bude páčiť všetko kam zablúdite. Choďte intiutívne, nemusí byť všetko podľa plánu. Ak ale budete mať silu, môžete sa ísť trocha kultúrne vyžiť do múzea či galérie (tipy na múzea sú na konci článku – v pláne na nedeľu).

Program na sobotňajší večer

Urobiť si môžete napríklad pekný večer v niektorej z mnohých reštaurácií – kórejská, indická, africká. Hľadajte a skúšajte to, čo doma len tak nenájdete. Ja osobne som fanúšik klasického streetfoodu, ktorý je v Berlíne lacný a zdravý. Falafel či kebap nájdete na každom rohu, pripravia vám ho tí najväčší šikovníci z Turecka alebo Libanonu a sú to najlepšie kebapy a falafely, aké som kedy jedla. K tomu pivko do ruky, sadnúť si na lavičku a máte ideálny sobotný večer.

3. Deň

Nedeľné dopoludnie. Blší trh a STREET food.

Ráno si zájdite na blší trh do Boxhagener parku, ktorý je môj najobľúbenejší. Na tomto blšáku nájdete všetko možné od šperkov cez plagáty, tričká, rupsaky až po tie úplne najväčšie starožitnosti a obnosené veci. Ak nemáte chuť na nákupy, nevadí. Choďte sa tam aspoň pozrieť, pretože vďaka kombinácii rôznych starožitností a uvoľnených ľudí, zažijete super atmosféru a budete mať skvelý zážitok.

Blšie trhy (flea markets) fungujú len v nedeľu a po väčšine trvajú celý deň (cca od 10:00 do 20:00 h).

Po návšteve blšieho trhu sa môžete pešo presunúť na Street food market v Markthalle Neun, kde v nedeľu väčšinou bývajú rôzne akcie. Určite tam niečo ochutnajte. Či už to budú neskoré raňajky, obed alebo menšia svačinka.

Smerom k Markthalle Neun sa môžete prejsť popri East Side Gallery, teda popri Berlínskom múre.

Po ceste si urobte povinnú zastávku vo Photoautomate a urobte si sériu vtipných fotiek len za 2 €.

berlin-box-halle

Prejsť na Google Maps ->

Kultúrne poobedie. Čas na múzeum.

Nedeľné poobedie je už z princípu vhodné na kultúru. Nedeľa je vo všeobecnosti oddychový deň a čo je lepšie ako si ísť oddýchnúť do niektorého z berlínských múzeí? Múzeí a galérií v Berlíne je fakt dosť, nakoľko Berlín je kreatívne a umelecké mesto a preto tu nie je núdza ani o tento typ kultúrneho vyžitia. Zase ale veľmi záleži na tom, aký typ výstav preferujete. Ja osobne som už mala možnosť niekoľko z nich navštíviť a preto osobne odporúčam tieto:

 • Múzeum Fotografií (Museum für Fotografie) – Výstava fotiek od Helmuta Newtona stojí jednoznačne za to. Vstup je 11€ a časovo vám to zaberie asi hodinu.
 • Technické múzeum (Deutsches Technikmuseum) – Konštrukcie starých vlakov, lodí či lietadiel, ale aj zbierka fotoaparátov a kamier. Múzeum je riadne veľké, takže si na neho vyhraďte minimálne 2 hodiny. Vstupné cca 8€.
 • Židovské múzeum (Jüdisches Museum Berlin) – Múzeum venované židom a vojne. Je obrovské a má 7 poschodí. Je interaktívné a edukačné, takže sa tam môžte dozvedieť veľa zaujímavých informácií. Asi by ste tam boli schopní stráviť aj celý deň, ale keďže na to úplne nebudete mať čas, oplatí sa navštíviť ho aj na tých pár hodín. Vstupné by malo byť cca 8€.

Ak nie ste veľmi na tento typ múzeí, zájdite si do Trabant muzea či Currywurst muzea, ktoré sa nachádzajú v okolí Checkpoint Charlie, kde si môžete rovno urobiť fotku s vojakom (prejsť na Google Maps ->).

Záver

V tomto článku som sa snažila vyzdvihnúť to najlepšie z Berlína, čo je možné stinhnúť za tak krátky čas. Berlín je mesto neobmedzených možností, takže stále sa tu dá niečo robiť. Vo všeobecnosti si tu ale turisti užívajú práve múzea či galérie, nočný party život a atmosféru na lokálnych miestach ako je Neue Heimat. Preto verím tomu, že vám môj malý sprievodca bude nápomocný.

V prípade záujmu vám ešte odporúčam kúpiť si niektorého z turistických sprievodcov Berlínom. Ja mám tento od National Geographic, ktorý je sice drahší, ale je tam asi úplne všetko. Ak sa do Berlína chystáte fakt len na kratšiu dobu, bude vám stačiť lacnejšia varianta od Marco Polo alebo od Merian.

28 replies on “Víkendový sprievodca Berlínom – čo by ste mali vidieť”

 1. Gabi, jedním slovem paráda! Škoda, že jsme tohle od tebe neměli při poslední návštěvě Berlína 🙂 Při té příští už to ale využiju! Skvělé 🙂

 2. Super clanok Gabka! Ja mam rad este Saturday market v Maybachufer, Treptower P ark, Oranienburgerstr., a samozrejme netreba zabudnut na Mustafa’s Kebab! Aj vyhlad z Fernsehturm stoji za to. Uzivajte, zdravim z rozpaleneho Dubaja 🙂

 3. Comment Ahoj, veľmi dobre napísané, chcela by som sa opýtať na pergamon muzeum, vedela by si mi napísať nejaké informácie na mail ?? chcela by som tam ísť tento víkend, za každú info by som ti bola veľmi vďačná. Nikol

  1. g.krehelova@gmail.com Author

   Ahoj Nikol, ďakujem za komentár 🙂 Bohužiaľ ti k Pergamon múzeu neviem napísať žiadne info, ešte som tam nebola, aj keď to je škoda 🙁 Verím, že niečo pogoogliš ešte k tomu. Ak nie, tak sa môžem niekoho spýtať, ak by si mala nejakú konkréntú otázku, na ktorú nenájdeš odpoveď na internete 🙂

 4. Pekny clanok (y)
  Chcem sa opytat, ci neviete, ako je to s trhmi, kaviarnami, restauraciami a muzeami pocas sviatkov Berline. Ideme tam posledny oktobrovy predlzeny vikend a to su v Nemecku sviatky aj v sobotu aj v nedelu. 31.10 a 1.11.
  Aby sme nieco z toho vlastne mali. Vdaka vopred. J.

  1. g.krehelova@gmail.com Author

   Je pravda, že počas sviatkov je väčšina podnikov zatvorených. Čo sa však týka kaviarní a reštaurácii tak niečo otvorené bude určite. Trhy sú v nedeľu stále, takže to tiež pochybujem, že by to nefungovalo. A múzea by určite tiež na víkend nezavreli 🙂 Ale pre istotu sa pozrite na niektoré konkrétné priamo na web. Väčšinou majú v otváracích hodinách poznámku, či sú otvorené aj cez sviatky. Obchody s najväčšou pravdepodobnosťou budú zavreté, ale tak mini obchodíky otvorené budú mať. Osobne si myslím, že by ste to nemali nejak extra pocítiť, ale nedám za to ruku do ohňa 🙂

   1. Dakujem.
    A nejaky tip na prima ubytovanie (dvaja dospeli a sy 18-rocny). Max 300 eur za tri noci/3 osoby? Prezeram aj booking a aj airbnb. Alebo aspon lokalitu poradit mozte? Vdaka, Jana 🙂

    1. g.krehelova@gmail.com Author

     Ubytko neporadím, lebo s tým vôbec nemám skúsenosti :-/ Najlepšia lokalita je samozrejme Mitte, teda centrum. Okrem toho je super Prenzlauer Berg – dobrá kombinácia medzi dobrou lokalitou a pekným prostredím. Ja mám rada ten Friedrichsain a Kreuzberg, ale to je také špinavšie, takže to veľa ľuďom nemusí vyhovovať. Ale tak uvidíte podľa popisu ubytka, tam väčšinou píšu, že ako ďaleko to je do centra.

 5. Milina

  Gabika, super za tipy, ja tam idem s mojou triedou v júni. Bola som v Berlíne iba raz a to iba jeden deň, stihli sme toho veľa, tak verím, že to zopakujem. Moji tretiaci sa fakt tešia. Ešte raz dík ! 🙂

 6. Denisa

  Ahoj prosim ta mohla by si mi odporucit 10 miest ktore by som mala urcite navstivit? Ideme s kamaratkou 6 maja do berlina na 4 dni,dakujem 😊

 7. Milina

  Gabika, tak ešte že som tento článok našla pred našou cestou do Berlína :). Idem na školský výlet s mojimi žiakmi. Veľmi sa tešíme a teda tie tvoje skvelé tipy nám naozaj pomôžu. Hádam len diskotéku s nimi vynechám :)!
  Ďakujem, fakt super!
  M.

 8. Monika

  Ahoj. Nevieš mi náhodou poradiť, či sa počas Veľkonočných sviatkov konajú nejaké akcie v Berlíne, pripadne či sa tam dajú v tomto čase navštíviť pamiatky a zaujímavé miesta.
  Ďakujem

  1. Gabka Author

   Ahoj Monika,

   nepamätám si na nejaké špeciálne akcie v Berlíne počas Veľkej noci. Veľmi to tam tuším neriešili 🙂 Myslím, že sa bude dať navštíviť normálne všetko, čo aj počas iných dní.

   Gabka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *