Lubo Jurík: Ako sa píše a predáva kniha (rozhovor)

book-mockup-v3-nature-03

Digitálny nomád, bloger a grafik, ktorý na svojom blogu motivuje k dosiahnutiu lepšieho životného štýlu. Asi takto v skratke by som popísala Luba pred pár mesiacmi. Teraz je už však na mieste pridať k jeho menu ešte jednu nálepku. Lubo je už po novom aj autor knihy.

Len pred niekoľkými týždňami totiž publikoval svoju autorskú prvotinu Láska k Aziatkám. Popis knihy “Intímna spoveď mladého Slováka s vášňou pre ázijské dievčatá” podľa mňa dokonale túto knihu vystihuje. Skláňam Lubovi poklonu za takýto trefný copywriting, ktorý sa podarí málokedy.

Kniha je fakt intímna. Lubo v nej popisuje svoje vzťahy s ázijskými dievčatami a čitateľom tak podáva predstavu o svojom živote na striebornom podnose.

Ak máte radi jednoduché čítanie, zápletky, sex, lásku a vzťahy, pravdepodobne sa vám bude táto kniha páčiť. Ja osobne by som po nej asi za normálnych okolností nesiahla, nakoľko uprednostňujem úplne inú literatúru. Ale keďže Luba poznám, mám rada jeho štýl písania a nesmierne ma zaujímali pikantnosti z jeho života, knihu som zhltla za pár večerov.

Osobne si takto nejako predstavujem knihy zo série vydavateľstva Evita. Týmto som však nechcela Lubovu knihu uraziť, len sa ju snažím zaradiť do vhodnej kategórie, aby ste mali lepšiu predstavu o téme, o ktorej sme robili tento rozhovor.

O knihe Láska k Aziatkám

Ahoj, Lubo. Začnime tým, aký máš pocit z toho, že si napísal a publikoval knihu?

Skvelý. Vydať svoju prvú knihu po 1,5 roku písania a editovania je obrovským zadosťučinením. Taktiež, pôvodne som mal v pláne napísať iba 100 až 150-stranový e-book, no nakoniec má kniha až 400 strán a je v nej 96 fotografií. A to som ešte niekoľko kapitol z knihy úplne vynechal a dal ich ako bonus iba do členskej zóny, ku ktorej čitatelia získajú pri kúpe automaticky prístup.

Kniha je veľmi intímna. Je všetko podľa skutočnosti alebo si niektoré detaily prikrášlil/upravil?

Mnohí čitatelia sú prekvapení, aký som v knihe otvorený a aké súkromné situácie som popísal. Celá kniha je však písaná tak, ako sa veci stali a ako som si ich pamätal. Nič som neprikrášľoval. Samozrejme, v knihe nie je úplne všetko, čo sa mi udialo, pretože inak by mala o stovky strán viac. Ale všetko, čo v nej je, sa naozaj stalo.

Prečo si sa rozhodol túto knihu vôbec napísať?

Do kontaktu s dievčatami z ázijských krajín som sa dostal nečakane, keď som sa vybral v roku 2009 študovať do Sydney v Austrálii. Odvtedy som mal vzťahy iba s Aziatkami. Ten najdlhší bol s Kórejkou a trval 3 roky. No, a keďže ľudia z môjho okolia vedeli, že mám rád dievčatá z Ázie, často sa ma pýtali tie isté otázky. Zaujímalo ich, aké sú ázijské dievčatá, aké je to mať medzinárodný vzťah, čím sú ázijské dievčatá iné ako dievčatá zo Západu a podobne.

S myšlienkou napísať knihu som sa pohrával už dlhšie. V roku 2015 som sa presunul do Taipei na Taiwane a začal som venovať viac času randeniu a dievčatám všeobecne. Moje skúsenosti rástli. Veľa som sa vzdelával ohľadom psychológie a medziľudských vzťahov. Vtedy som si uvedomil, že nastala ideálna situácia napísať o mojich skúsenostiach a zážitkoch s dievčatami z Ázie. Keď som však začal písať, nemal som úplne jasný koncept. Mal som dva smery, ktorými sa kniha mohla potenciálne uberať. Nevedel som si však medzi nimi vybrať. Nakoniec sa ale koncept knihy sám postupne vykryštalizoval na to, čím je dnes.

Predpokladám, že knihu si prečítalo mnoho ľudí z tvojho okolia a známych. Aké boli ich pocity?

Ľuďom z môjho okolia sa veľmi páčila. Mnohí z nich mi dokonca napísali krátke recenzie, ktoré som potom umiestnil na webovú stránku knihy. Páčila sa im hlavne moja úprimnosť a otvorenosť, emócie, ktoré v knihe cítiť, a taktiež celkový príbeh. Mnoho ľudí knihu prečítalo iba za niekoľko dní, čo je, verím, skvelým ukazovateľom toho, že príbeh vie čitateľa vtiahnuť do deja.

Knihu si prečítalo aj niekoľko členov mojej rodiny, ktorí boli často šokovaní tým, čo sa o mne a mojom živote v Austrálii a Ázii dozvedeli.

lubo-kniha

Proces písania

Ako dlho ti trvalo knihu napísať?

Písal som ju presne 12 mesiacov a niekoľko ďalších mesiacov som ju editoval a pripravoval na vydanie.

Písal si ju bez prestávky alebo, naopak, s väčšími či menšími prestávkami?

Písal som ju priebežne. Niekedy som písal skoro každý deň, inokedy raz za týždeň. Mal som aj asi 2-mesačnú pauzu, keď som bol mesiac na Filipínach a potom na leto späť v Európe. Písal som nepravidelne hlavne kvôli tomu, že som písal o tom, čo sa aktuálne dialo. Často som teda napísal o tom, čo sa stalo za posledné dni, ale potom som už nemal o čom… až dovtedy, kým sa znovu udialo niečo zaujímavé a mal som chuť sa o to podeliť.

Mal si nejaký spisovateľský blok?

Nie. Keďže väčšinu knihy som písal priebežne o aktuálnych situáciách v mojom živote, často som v kaviarni sedel a písal celé hodiny. Väčšinu knihy som písal perom na papier, pretože tak som mal viac energie a vedel som písať dlhšie ako na počítači. Keď som z kaviarne večer odchádzal, často ma z písania boleli prsty. Párkrát sa mi však stalo, že som šiel do kaviarne s tým, že idem písať a napísal som iba 2 stránky. Ale to je normálne a nič som si z toho nerobil. Keď som šiel písať o pár dní neskôr, napísal som pokojne aj 14 strán.

Čo bolo pre teba najťažšie pri písaní knihy?

Ovládať svoje emócie. Keďže som písal o svojom súkromnom živote, ktorý som práve vtedy prežíval, často som pociťoval silné emócie – či už to bolo zaľúbenie, strach, nádej, smútok či beznádej. Verím však, že tieto emócie sú pri čítaní cítiť, a to Láske k Aziatkám pridáva na autenticite.

Vo svojom poďakovaní si spomínal niekoľko ľudí, ktorí ti dali super rady pri písaní. Je nejaká konkrétna rada, ktorá ti pomohla najviac?

Najviac mi pomohli informácie o samovydávaní kníh od Peťa Hofereka, ktorý vlastní malé, nezávislé vydavateľstvo Elist. Keďže som si knihu vydával sám, tieto informácie mi asi pomohli najviac. Čo sa týka obsahu knihy, nesmierne mi pomohli všetci, ktorí mi poslali spätnú väzbu na prvú verziu knihy. Mali pripomienky často na malé detaily, ale verím, že práve tie robia ten najväčší rozdiel.

Strávil si úpravou týchto detailov ešte veľa času?

Áno. Editáciou textu som strávil 104 hodín, čo robí skoro 23% celkového času venovaného napísaniu a vydaniu knihy. Tých 104 hodín som strávil iba úpravami a prepisovaním textu knihy. Nepočítam do toho nič iné – ani sadzbu textu, ani prípravu na tlač, prípravu webovej stránky, samotné vydanie či marketing.

18921969_10212874629811416_7734297785910756590_n

Marketing knihy

Kto je vlastne tvojou cieľovou skupinou?

Keď som dostal nápad napísať knihu na túto tému, dá sa povedať, že to bol podnikateľský nápad. Cieľom tohto 100-stranového e-booku bolo vytvoriť si pasívny príjem. Lenže, keď som na knihe začal pracovať, uvedomil som si, že je to skôr umelecké dielo ako podnikanie. Preto som svoju cieľovku príliš neriešil.

Knihu som nepísal tak, aby sa páčila “mojej cieľovke”, ale tak, aby bola od srdca. Tak, aby sa páčila mne. Podvedome som však pri dokončovaní knihy cítil, že si ju budú kupovať buď muži, ktorých fascinuje Ázia a mali, majú alebo chcú mať vzťah s nejakým dievčaťom z Ázie, alebo ženy, ktoré rady čítajú skutočné, romantické príbehy plné emócií, ktoré sú navyše prepojené s inými kultúrami.

Ako robíš marketing knihy a čo ti zatiaľ najlepšie zafungovalo?

Marketing knihy, bohužiaľ, doteraz nebol mojou hlavnou prioritou, pretože som od jej vydania musel riešiť dôležitejšie problémy, týkajúce sa celkovej existencie môjho podnikania. Spájal som totiž dve moje členské zóny s kurzami do jednej. Kompletne som zmenil objednávkový systém, platobnú bránu, e-mailingový systém, affiliate systém a ďalšie. Bola to komplexná zmena, ale už je viac-menej za mnou, takže sa budem môcť venovať marketingu viac.

Aby som na tvoju otázku odpovedal aspoň čiastočne, tak z tých vecí, ktoré som doteraz na podporu predaja knihy urobil, najlepšie zafungovalo, keď som sa vyskytol v nejakom rozhovore či podcaste. Myslím, že dostať sa pred fanúšikov iných blogov či médií, ktoré sú tematicky spojené s tým, čo predávaš, je skvelým spôsobom ako zvýšiť svoje predaje.

Len niekoľko dní dozadu som taktiež spustil možnosť prečítať si niekoľko kapitol z knihy úplne zadarmo ešte pred samotnou kúpou. Verím, že to tiež pozitívne ovplyvní predaj knihy.

O knihe z podnikateľského hľadiska

Prezradíš, koľko si už toho zatiaľ predal?

Prepáč, nie. Určite o tom po nejakom čase napíšem článok na môj blog Sám Sebe Pán™, kde zverejním presné čísla – presne ako som v minulosti urobil aj s mojím kurzom Zarábaj Ako Pán. Teraz však ešte nie je tá správna doba.

Máš nejaké podnikateľské odhady, koľko by ti mohla kniha zarobiť?    

Neverím v podnikateľské odhady. Často totiž extrémne zavádzajú. Ľudia si totiž veľakrát myslia, že toho predajú omnoho viac ako reálne potom predajú. Lenže, keď si myslíš, že zarobíš veľa, tak potom nemáš problém aj viac minúť, čo je častokrát úplne zbytočné.

Aké máš s knihou ešte plány v rámci podnikania a samotného produktu? Pokračovanie? Dať knihu do kníhkupectiev?

Knihu nateraz predávam iba cez svoj vlastný blog a e-shop. Už dlho sa pohrávam s myšlienkou dať ju aj do kníhkupectiev, no stále nie som na 100% rozhodnutý. Určite ju však preložím do angličtiny a budem predávať cez Amazon. Uvidíme, kedy sa mi to podarí a aká bude odozva ľudí mimo Slovenska a Čiech. Pokračovanie v pláne nemám, no už teraz mám v hlave nápady na dve ďalšie knihy.

Díky moc za rozhovor. Prajem ti, nech sa myšlienka predaja knihy v kníhkupectvách podarí zrealizovať a budem sa tešiť aj na tvoje ďalšie knihy.

Ak vás rozhovor zaujal, neváhajte si stiahnuť ukážku Lubovej knihy. 


Chcete dostávať podobné články a rozhovory na email?

Prihláste sa k odberu môjho newsletteru


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *