Ohliadnutie za rokom 2017

2017 ohliadnutie

Rok 2017 bol super. Mám pocit, že to bol jeden z mojich najlepších rokov. Ak nie najlepší. Fakt som si tento rok život veľmi užívala a miestami som sa cítila neskonale šťastná.

Na začiatku roka som si stanovila nejaké základné ciele (respektíve plány) na rok 2017.

Verím tomu, že ak má človek svoje ciele napísané na papieri, je väčšia šanca, že sa k nim aj dopracuje.

Zároveň sa na to dá spätne a kriticky pozrieť a zistiť, čo sa podarilo alebo naopak nepodarilo.

Ja som si robila aktualizáciu mojich plánov každý mesiac. Robila som to preto, aby som si to vedela na konci roka jednoduchšie vyhodnotiť a v podstate som už počas roka videla, aký je môj progres.

Plány, čo chcem dosiahnuť a spraviť, som mala rozdelené na 3 hlavné kategórie, pričom každá kategória mala 4 konkrétne body. Mrknite, čo sa podarilo a čo nie.

Pracovné ciele

picjumbo.com_HNCK4046

Zvýšiť finančné príjmy o 15% oproti roku 2016

Toto sa mi podarilo splniť veľmi tesne. Som síce rada, že som nezarobila menej ako minulý rok, keďže som viac cestovala ako pracovala. Ale bola som efektívnejšia, a preto si myslím, že to mohlo byť oveľa lepšie.

Na budúci rok chcem tento cieľ troška viac vylepšiť. Myslím si, že nárast o 15% nie je v prostredí, v ktorom pracujem, až taký motivujúci, preto to chcem ešte o niečo viac navýšiť, urobiť si reálny finančný plán a stanoviť si kroky, ako sa dostať tam, kam chcem.

Podarilo sa!

Pracovať v rozmedzí 50 až 80 (fakturačných) hodín

Keďže som vedela, že ideme do Ázie, nechcela som sa nejak extra prepracovať a chcela som si troška viac užiť. Nemyslím si totiž, že by sa náš život mal točiť len okolo práce.

Každopádne odpracovaný čas dosť súvisí práve so zvýšením príjmov. Keď meníte čas za peniaze, často narážate na strop. A to chcem do budúcnosti zmeniť a nemerať svoj výkon len na fakturačné hodiny. Nakoľko v tých nie je zarátaných niekoľko ďalších premenných.

Tento cieľ sa mi podarilo splniť. V priemere som odpracovala 75 fakturačných hodín mesačne. Ale teraz už viem, že som si tento bod nenadefinovala dobre. Do budúceho roka počet fakturačných hodín premietnem len do krokov, prostredníctvom ktorých sa chcem dostať k zvýšeniu svojich mesačných príjmov.

Podarilo sa!

Zviditeľniť Spotibo

Pred koncom roka 2016 som sa začala podieľať na projekte Spotibo. Priznávam, že definícia “zviditeľniť projekt” nie je práve SMART cieľ. Ale v mojej hlave som mala určitú predstavu, ktorá sa prelínala nielen s výsledkami projektu, ale aj s mojimi osobnými.

Nechcem to rozoberať viac detailne, takže len takto stručne. Tento cieľ som nesplnila v takom zmysle ako som to mala v hlave na začiatku roka. Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej.

Keď však zhodnocujem svoje pracovné aktivity pri tomto projekte, stojím na pokraji priepasti. Neviem totiž, či sa len príliš nepodceňujem a nemala by som zaťať zuby a makať dvakrát viac. Alebo, či som naopak v pozícii, na ktorú reálne nemám. Pretože aj to sa stáva a podľa mňa je úplne normálne si to priznať vo chvíli, keď nechcete škodiť sebe či projektu.

Nepodarilo sa!

Venovať sa tvorbe videí a podcastov

Keď som si nadefinovala tento cieľ, bolo to predovšetkým preto, že som mala pocit, že strašne málo tvorím. Viac som manažovala a dávala spätnú väzbu. Okrem toho som sa venovala predovšetkým textovému obsahovému marketingu, čo má mnohé limity.

Preto som sa rozhodla posunúť v tom, čo robím ďalej a začať tvoriť videá, podcasty alebo iný typ obsahu. Jednoducho si rozšíriť obzory aj v ďalších smeroch.

Bohužiaľ,  s tým som sa ani trocha nepohla. Každopádne na ďalší rok chcem tento cieľ určite zopakovať, ale tak, že si nadefinujem konkrétne kroky a budem reálne aj makať oveľa viac ako doteraz.

Nepodarilo sa!

Freelance ciele

18985439_10155351310033895_689321019_n

Zvládnuť digitálne nomádstvo

Toto je opäť troška ťažko merateľný cieľ, pretože u každého to môže znamenať niečo iné. Každopádne nebudem chodiť okolo horúcej kaše a rovno píšem, že sama sebe môžem povedať, že som tento cieľ zvládla nad očakávania.

V podstate som si myslela, že sa budem musieť naučiť efektivite, sústredeniu a zvyknúť si na život v Ázii. Ale ono to išlo nejak samo a išlo to ešte lepšie než pracovať v Prahe či Berlíne.

O tejto téme som už veľmi veľa napísala v mojom článku o digitálnom nomádstve. Prípadne si môžete vypočuť podcast na Travel Bibli, v ktorom som sa na túto tému rozprávala s Matoušom.

Podarilo sa!

Naučiť sa každý mesiac niečo nové

Tak tu som mala fakt reálny plán. Aspoň raz do mesiaca som mala v pláne absolvovať nejaký video kurz alebo školenie, ktoré by ma posunuli niekam ďalej.

Bohužiaľ, tohto roku som si spravila len 3 video kurzy a bola som na dvoch konferenciách. Takže som cieľ nesplnila ani z polovice.

Priznávam, že som samovzdelávaniu veľa energie nedala a keď píšem tieto riadky, tak sa až troška karhám. Neflákala som sa nejak tohto roku náhodou?

Nepodarilo sa!

Napísať každý mesiac aspoň jeden článok

Keďže milujem písanie, ale mám pocit, že píšem málo, rozhodla som sa písať viac. Niektorým sa možno môže zdať jeden článok za mesiac málo, ale vzhľadom k dĺžke niektorých mojich článkov, bol tento plán ako tak primeraný.

Mojím cieľom bolo písať nielen na svoj, ale aj na iné blogy. To sa mi podarilo splniť. Napísala som niekoľko článkov o cestovaní, niekoľko marketingových článkov a prispela som obsahom aj na iné weby. Zároveň som poskytla odpovede do niekoľkých rozhovorov.

Každý mesiac som teda napísala minimálne jeden článok. Niektoré mesiace sa podarilo napísať aj 3 – 4 texty. Vzhľadom na to, ako ma písanie baví, toho mohlo byť aj oveľa viac.

V tomto bode chcem však spomenúť aj to, že som začala písať v angličtine. A to vďaka Spotibu. Zistila som, že to vlastne nie je vôbec také ťažké a nie je to ani o nič ťažšie než v slovenčine. Veľmi sa teda teším, že som si v tomto otvorila nové dvere.

Podarilo sa!

Vytvoriť si pasívny príjem

V podstate som chcela tento bod rozbehnúť akýmkoľvek spôsobom. Pasívny príjem je príjem, kde vlastne nemeníte čas za peniaze, ale máte príjem za nejaký produkt. Nechcela som na tom samozrejme zbohatnúť, len som chcela niečo vytvoriť.

Tento bod vlastne dosť súvisí aj s plánmi tvoriť nový obsah. Premýšľala som nad videokurzom, zorganizovaním nejakého pravidelného školenia alebo o napísaní e-booku. Bohužiaľ, ani jedno sa mi nepodarilo nejak začať realizovať, aj keď nejaké pokusy boli. Len som evidentne nebola dosť odhodlaná, nemala som stanovenú jednu konkrétnu vec a nemala som plán, ako sa k výsledku dopracujem.

Nepodarilo sa!

Osobné ciele

laos gabka a jany vyhliadka

Prečítať celkom 24 kníh

Toto číslo mi vyšlo z jednoduchej rovnice. Môj plán bol čítať v priemere aspoň 2 knihy za mesiac. Prvý polrok v Ázii sa mi to darilo nad priemer. Hlavne, keď sme cestovali a čakali na letiskách. Ale v čítaní som pokračovala aj po návrate do Európy, aj keď možno menej, ako by som si predstavovala. Dokopy som však prečítala 26 nových kníh, plus nejaké menšie e-booky a celú sériu Harryho Pottera.

Pozrite si zoznam mojich top 9 kníh, ktoré som za rok 2017 vybrala.

S týmto cieľom plánujem pokračovať, nakoľko si uvedomujem, že už som mala aj také obdobia, kedy som dlho predlho nič nečítala. A to je škoda, lebo knihy milujem!

Podarilo sa!

Navštíviť 6 nových krajín

Navštívila som ich 5. Laos, Singapur, Indonéziu, Vietnam a Írsko.

Ale to sú také nepodstatné čísla, pretože to cestovanie fakt nie je o číslach. No, ale zhodou okolností som si k tomuto cieľu nejaké číslo do tohto plánu priradila.

Každopádne okrem týchto krajín som strávila 3 mesiace v Thajsku (čo pre mňa nebola nová krajina) a bola som na úžasnej dámskej jazde v Porte v Portugalsku (predtým som navštívila Ericeriu a Lisabon).

Porto som si úplne zamilovala a je to moja nová láska. Kade chodím, tam hovorím, že to je pre mňa zatiaľ najkrajšie európske mesto, v ktorom som bola.

Takže tohto roku som cestovala viac než kedykoľvek predtým a bolo to strašne super! Tento cieľ považujem za splnený viac než na 100%.

Podarilo sa!

Získať základy španielčiny

Viem, že aj toto je veľmi zle nadefinovaný cieľ. Ale môj plán bol, že sa každý mesiac aspoň troška španielčine povenujem a získam nejaké základy. Pre tento cieľ som sa rozhodla po mojom neúspechu s nemčinou, ktorú som sa učila takmer rok a pol a zistila som, že som sa ďaleko nepohla. A španielčina je vraj podstatne ľahšia.

V januári a februári som plná elánu na španielčine pracovala cez Duolingo, ale neskôr som sa na to vykašľala. Nebola to priorita, čo je škoda.

Teraz premýšľam, čo s jazykmi ďalej a koľko času si na ne vyhradiť. Angličtina už v dnešnej dobe nestačí, ale ani tú nemám na 100%. Tak neviem, či mám pilovať tento jazyk, alebo dať znova šancu nemčine, alebo začať odznova so španielčinou. Jazyky fakt nie sú moja silná stránka.

Ono sa aj hovorí, že by sa človek mal venovať veciam, ktoré mu idú, len ja si to nejak nechcem pripustiť. Pretože aj veci, ktoré nám nejdú, sú v živote dôležité. Takže ako sa rozhodnúť? Máte nejaké tipy? Napíšte mi do komentárov.

Nepodarilo sa!

Cvičiť pravidelne jógu

Ak by som mala byť spokojná so splnením len jedného cieľa, tak som spokojná s týmto. Na začiatku roka som si zaumienila, že konečne začnem cvičiť jógu. Jógu som vždy považovala len za nejaký trend a aj keď som ju skúšala viackrát, nikdy ma nebavila. V duchu som však nejak tušila, že by som jej ešte mala dať šancu. A Ázia bola perfektná príležitosť.

V januári som si v Thajsku urobila dvojdňový začiatočnícky kurz, čo bolo najlepšie rozhodnutie, ktoré som mohla urobiť. Predtým ma jóga nebavila, pretože som nevedela, ako ju robiť dobre. A na klasickej hodine vám to od základov nikto nikdy nevysvetlí. V tomto kurze mi však bolo vysvetlené úplne všetko od začiatku, a tak som mohla začať normálne cvičiť. Konečne som pocítila, že jóga funguje.

Pri jóge je aj dôležité vystriedať niekoľko lektorov a zistiť, ktorý vám vyhovuje. Zároveň zistiť, ktorý typ jógy vám najviac sedí. V Thajsku som cvičila klasickú hatha jógu, ktorá je ale v Prahe príliš pomalá. Ekvivalentom je skôr power jóga. V Prahe som si vyskúšala asi piatich lektorov a nakoniec som si našla hodiny, ktoré mi najviac sedia. Som rada, že som to po niekoľkých neúspešných pokusoch nevzdala.

Jóga ma neskutočne nabíja energiou a veľmi mi pomáha zdravotne. Nebolí ma chrbát, hlava a nevstávam z postele dolámaná. Napríklad teraz, keď píšem tieto riadky, ma neskutočne bolia nohy a chrbát. A to len preto, že sú sviatky, človek nič nerobí a ja som bola na jóge naposledy pred dvoma týždňami.

Ale okrem toho chodím celý rok pravidelne minimálne 2x do týždňa a plánujem v tom naďalej pokračovať.

Podarilo sa!

Čo ďalšie priniesol rok 2017?

Rok 2017 samozrejme nebol iba o týchto cieľoch. V mojom živote sa odohralo mnoho ďalších vecí. Cítim, že som žila naplno, ale zároveň cítim, že som mohla mnoho dní a zážitkov prehĺbiť ešte viac.

Čo stojí za zmienku:

 • Na konci roka som sa trocha rozhýbala a začala sa obzerať po nových projektoch. Neskutočne ma potešilo, koľko ľudí sa mi ozvalo na základe jedného tweetu.
 • Spolu s tímom v dovolenka.sme.sk som dala dokopy prípadovú štúdiu, ako sa nám darilo v obsahovom marketingu, čo je tiež veľmi pekný výsledok doterajšej práce.
 • Začala som spolupracovať na úžasnom projekte heroes.sk, ktorý neviem v týchto riadkoch dostatočne vynachváliť. Za projektom stojí skvelý tím niekoľkých ľudí, ktorí sa rozhodli robiť lepšiu spoločnosť. A som neskutočne vďačná za to, že mi umožnili im v tom pomáhať.
 • Absolvovala som svoju prvú prednášku na affiliate konferencii v Bratislave. Pre mňa to bol príliš veľký stres, osobne nie som spokojná s mojimi prezentačnými schopnosťami, ale je to niečo, od čoho sa môžem odraziť a v čom sa môžem a chcem zlepšovať.
 • Bola som pozvaná prednášať na ďalšiu konferenciu o cestovaní, konkrétne na Slow Travel Festivale, čo ma neskutočne teší a dúfam, že na budúci rok nesklamem.
 • Bola som na dvoch nádherných svadbách a jednej rozlúčke so slobodou.
 • V mojom blízkom okolí sa narodili tri krásne a zdravé dievčatká.

Zdravotne a psychicky sa cítim omnoho lepšie než za uplynulé roky. Myslím viac pozitívne a teším sa, čo prinesú ďalšie roky.

Zároveň sa na seba pozerám kriticky a uvedomujem si svoje chyby a nedostatky. Snažím sa na sebe viac pracovať a posúvať ďalej nielen seba samú, ale aj moje okolie. Uvedomujem si, že sebecké činy nestačia na to, aby sme boli v živote šťastní. Musíme robiť niečo nesebecky pre iných, nebyť ľahostajní a prispievať k tomu, aby sme sa mali všetci na svete lepšie.

Momentálne som vo fáze príprav cieľov a plánov na rok 2018, v ktorom sa určite odzrkadlí aj toto moje zhrnutie. Budem však ešte viac precízna, ciele si naplánujem konkrétnejšie, viac realisticky a nastavím si aj cestu, ako sa k nim dopracujem.

Aj keď to teraz vyzerá, že sa mi mnoho vecí nepodarilo, ja to tak neberiem. Viem, že sa ešte len rozbieham. Ešte sa len učím systematickejšie plánovať a viac premýšľať nad tým, čo sa mi v živote deje a prečo sa to deje.

Dajte vedieť do komentárov, čo sa podarilo a nepodarilo vám. Prípadne, aké máte ciele na ďalší rok.

Ďakujem, že ste si to prečítali až sem a prajem všetko super do roku 2018!

13 thoughts on “Ohliadnutie za rokom 2017

 1. Diginomad says:

  Super report, díky :) S nesplněnými cíli jsem na tom taky všelijak, ale jak psal Tim Ferris – málokterý cíl selže na 100 %. I kdyby byl splněný jen z půlky, pořád je to obrovský krok vpřed. Hlavně je potřeba se snažit.

  Teď se mi osvědčuje si dávat cíle spíš krátkodobější a musí být nějak kvantifikovatelné, jinak se strašně těžko hodnotí. Když není konkrétní cíl, tak pak kolikrát ani není motivace začít. Trochu si s tím teď hraju a i když to jde ztuha, pokroky jsou :)

  PS: Odkaz na můj report v odkazu, backlink jsem přidal do seznamu :)

 2. Jan T. says:

  Ahoj, Gabka,
  preklikol som sem od Rolanda a vidím, že máš zaujímavý osobný report. Inšpiratívny! Nemám rád plány, no po prečítaní si určite idem spraviť plán.
  Vďaka!

  K jazykom.
  Snažím sa naučiť jazyky takmer 30 rokov a skúsenosti mi ukazujú, že najdôležitejšia je motivácia k učeniu. Neučiť sa jazyk mechanicky, ale najprv sa naučiť ako sa učiť jazyk. :)
  Ak nepoznáš, mrkni na jazykovymentoring.sk Lydke Machovej. Myslím si, že kurz je vhodný pre viac ľudí ako klasické metódy jazykových škôl. Možno sadne aj tebe…
  Môj názor – ak máš dostatočnú sebadisciplínu, jej metóda je top (btw – overené na kamoške, ktorá potrebovala pre prácu na ministerstve zahr. vecí viacero jazykov). Ak disciplína chýba alebo existuje priveľa vonkajších ovplyvňujúcich faktorov, pomôže napr. na angličtinu zvoliť si metódu, ktorá jazyk “naleje” do hlavy, čo je napr. Callanova metóda,… alebo súkromný doučovateľ, najlepšie zamilovať sa do cudzinca/cudzinky :).

  Dobrý rok 2018 prajem!

  • Gabka says:

   Ahoj, ďakujem krásne za komentár a prínosné tipy! :)

   Už som sa vydala za Slováka, takže túto metódu som už premeškala 😀 Každopádne na ten jazykový mentoring určite pozriem. Je pravda, že ja nejakú extra motiváciu teraz nemám, okrem toho, že je to “nice to know”. Takže asi na tom zapracujem. Díky moc ešte raz!

   Gabka

 3. Michel Struharova says:

  Gabka, vidím, že tiež máš za sebou parádny rok :)
  K tým jazykom: čo mi najviac pomáha sú filmy s titulkami. Keď som sa učila portugalčinu, chodila som na 1 to 1 konverzačné lekcie. Pri indonézštine som si zasa vopred našla na googli frázu, ktorú chcem povedať (napríklad v obchode) a rozprávala som.

  Pri indonézštine ma motivovalo to, že ľudia inak vnímajú cudzinca, ktorý sa im prihovorí v ich jazyku. Myslela som si, že to tak bude aj tu v Uruguaji, ale keď niečo neviem, mám pocit, že sa na mňa pozerajú a pýtajú: “čo tu robíš, keď nevieš španielsky?” 😀
  Pridala som si tvoje zhrnutie do môjho, ktoré nájdeš tu: http://struharova.com/zhrnutie-roka-2017/

  • Gabka says:

   Ahoj Michel,

   haha super tipy! :) Inak je pravda, že aj ja som pozerala seriály s nemeckými titulkami, keď som sa učila a nebolo to úplne od veci. Držím palce teda so španielčinou!

   Tvoj report už mám dávno prečítaný a je super! Až som nechápala, ako si to stihla všetko pocestovať. Ako som čítala o tých krajinách, tak som mala pocit, že sa to všetko udialo za tri roky a nie za jeden 😀

   Gabka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *