Reštaurácie v Berlíne. Kde sa dobre najesť?

korejska-mala

Za rok, ktorý sme v Berlíne s Janym strávili, sme už stihli pochodiť celkom veľa reštaurácii. Preto sme sa rozhodli dať pre vás dokopy zoznam našich najobľúbenejších.

Aj keď za seba musím povedať, že väčsina reštaurácii v Berlíne je super. Málokedy sa mi stalo, že sa mi prostredie nejak špeciálne nepáčilo alebo že by mi jedlo nejak extra nechutilo.

My sme ale pre vás vybrali tie, ktoré sme si najviac obľúbili a ktoré sú podľa nás jednoducho najlepšie, čo sa týka pomeru kvalita a cena.

Za čo sa ospravedlňujem dopredu, je to, že v zozname nenájdete klasickú nemeckú kuchyňu. Tých klasických tu veľa nie je. No ale tak čo.. ja aj tak za klasickú nemeckú kuchyňu považujem falafel a kebap :-) A tie v zozname sú.

Burgermeister

burgermaister-mala

Toto je minimálne pre mňa ten najlepší burger na svete. Ale myslím, že nie som jediná toho názoru. Nebudem vám popisovať, aký typ mäsa a žemle dostanete. To si vyskúšate samy. Čo vám ale chcem doporučiť sú “cheese fries”, teda hranolky s rozpusteným chedarom. Je to nechutne nezdravé, ale pre mňa proste dokonalá kombinácia k burgeru. Určite vyskúšajte.

Ak si chcete ísť sadnúť do reštaurácie, Burgermeister nie je dobrá voľba. Burger sa totiž predáva na stanici metra v stánku. Je tam iba pár lavičiek na sedenie. Čo je super zaujímavé, je to, že to kedysi boli verejné záchody. Ešte aj teraz uvidíte na búdke ženské a mužské označenie pre vstup do wcka.

Myslíte však na to, že na Burgermeistra je väčšinou hrozne dlhá rada. V lete je úplne bežné, že si na burger počkáte aj hodinku. Záleži na počasí a dobe. V zime tam už také veľké rady nie sú.

Ceny burgerov sa pohybujú od 4 do 6 €. Syrové hranolky stoja tuším 2,50 €.

Burgermeister sa nachádza v Kreuzbergu hneď na metre Schlesisches Tor.

Presná adresa: Oberbaumstr. 8

Oficiálná stránka | Odkaz na Foursquare

Khushi (indická kuchyňa)

india-mala

Ak máte rádi indickú kuchyňu, tak osobne si myslím, že v Berlíne nemôžete zvoliť zle. Avšak väčšina indických reštaurácii v Berlíne je veľmi chuťovo aj cenovo podobná.

My sme si obľúbili jednu, ktorá podľa nášho názoru trošku viac “vytŕča”. Reštaurácia Khushi je asi najlepšia indická reštaurácia, v ktorej sme v Berlíne boli. Za to je asi aj najdrahšia. Obed alebo večera pre dvoch je v priemere tak 30 – 40 €. V iných indických sa zmestíte tak do 25 €.

Reštaurácia sa nachádza v Prenzlauer Bergu v blízkosti metra Senefelderplatz.

Presná adresa: Kollwitzstr. 37

Oficiálná stránka | Odkaz na Foursquare

Yam Yam (kórejská reštaurácia)

korejska-mala

V Yam Yam som prvykrát bola, keď sme si s kolegyňami z bývalej práce zašli na babskú večeru (ďakujem Nine za tip). Potom som tam vzala aj Janyho a ako správný gurmán mi potvrdil, že reštaurácia patrí aj do tohto zoznamu.

Jedlo je úplne úžasné. Či už sa jedná o ryžové alebo nudlové hlavné jedlá, či knedlíčky. Osobne doporučujem objednať si zeleninovú zmes predkrmov, ktorú dostanete spoločne s ryžou. Nepamätám si presne ako sa to volá, ale z jedálneho lístku to zistíte. Zelenina je ochutená zvláštnými koreniami a za ochutnanie to stojí. Avšak už jeden človek sa z toho vie riadne najesť, takže si to rozdeľte skôr ako predkrm pre viac osôb.

Cenovo to nie je najlacnejšie ale ani najdrahšie. Hlavné jedlo vás vyjde okolo 8 – 10 € a podľa toho, čo si dáte na pitie, bude aj vaša úhrada. My sme mali vždy celkom dosť vína, takže sme si aj zaplatili :) Ale stálo to za to.

Yam Yam je priamo v Mitte, v blízkosti metra Rosa-Luxemburg-Platz, čo je jedna zastávka od Alexanderplatzu (alebo 10 – 15 minút pešo).

Presná adresa: Alte Schönhauser Str. 6

Oficiálná stránka | Odkaz na Foursquare

Good Morning Vietnam
(vietnamská reštaurácia)

vietnam2maly

Vietnamskú reštauráciu vo všeobecnosti milujem. Good Morning Vietnam je ale podľa mňa suverénne najlepšia, čo sa týka vietnamských reštaurácii v Berlíne. Objavili sme to s Janym raz úplne náhodou a od vtedy tam vodíme asi každého, kto o to prejaví záujem.

Podľa Janyho a ďalších znalcov vietnamskej kuchyne tam majú vraj najlepšiu Bún chả. Ja som tam mala jednu chvíľu veľmi obľúbené jedlo – nudle so závitkami. Úplne pecka kombinácia. Ale už to v jedálnom lístku nemajú.

Vo Vietname som ešte nebola, ale predstavujem si ho nejak podobne ako túto reštauráciu. Je to tam fakt veľmi pekné a autentické.

Cena hlavného jedla sa pohybuje okolo 8 €. Opäť je to o niečo máličko drahšie ako iné vietnamské reštaurácie. Ale ten cca dvojeurový rozdiel za to stojí.

Reštauráciu nájdete na hranici Kreuzbergu a Neukollnu, v blízkosti metra Mehringdamm.

Presná adresa: Bergmannstr. 102

Oficiálná stránka | Odkaz na Foursquare

Mustafas Gemüse Kebap

mustafa-maly

Ha, konečne Kebap :-) Tento je vraj najlepší v celom Berlíne. Dôkazom sú aj rady ľudí na celú ulicu. Ak sa teda rozhodnete ísť Kebap vyskúšať, vyhraďte si na neho tak hodinu až dve. Opäť záleži kedy tam pôjdete. Mne sa ešte nepodarilo vychytať menšiu radu ako na hodinu, preto som ho ešte ani nemala šancu vyskúšať. Ale Jany už kebap skúsil a vravel, že to za vystátie rady určite stojí.

Normálný masový kebap stojí 2,90 € a vegetariánsky 2,50 €. Takže cena ako za klasický kebap kdekoľvek v Berlíne.

Mustafas Kebap je tiež na metre Mehrindamm v blízkosti vietnamskej reštaurácie Good Morning Vietnam. Takže ak zvládnete obe za jeden deň, tak prečo nie :-)

Presná adresa: Mehringdamm 32-34

Oficiálná stránka | Odkaz na Foursquare

Palmyra (Falafel)

falafel-maly

Falafelov je v Berlíne požehnane. To si určite všimnete, keď tu budete. Pre niekoho, kto falafel nepozná, tak sa jedná o cícerové placky (respektíve fašírky, ako by to mohol niekto nazvať).

Falafel sa bežne podáva so zeleninou v žemli alebo na tanieri. Na tanieri to je obvykle drahšie, pretože tá zelenina je honosnejšia.

Prečo navštíviť konkrétne Palmyra Falafel? Jedná sa o veľmi malé a útulné prostredie a nie úplne klasický fast food. Netrvá to vôbec rýchlo a majitelia sú hrozne milý párik.

Falafel je vynikajúci a určite otestujte Makanek, čo je libanonská klobáska. Nikde inde ju nenájdete, len tu.

Priemerná cena za falafel v chlebe je 3 až 3.50 € alebo 5 € za tanier. Ale opäť. Jedná sa o klasickú cenu za falafel v Berlíne.

Tento falafel je v Pranzlaeur Bergu pri metre Schönerhause Alle.

Presná adresa: Gleimstraße 41

Oficiálnu stránku nemajú, ale tu je odkaz na Foursquare.

Delizie D’Italia (Talianska kuchyňa)

talianska-mala

Túto taliansku reštauráciu sme tiež objavili úplne náhodu len pred niekoľkými týždňami, ale páčila sa nám zo všetkých talianskych asi úplne najviac.

Zároveň to tam pôsobilo fakt ako v Taliansku a bolo to tam strašne romantické. Takže ak si chcete zájsť na romantickú večeru, táto reštaurácia je super.

Jedlá neboli úplne najlacnejšie. Ak si chcete dať napríklad nejaké mäso alebo rybu, počítajte s tým, že zaplatíte okolo 20 € na osobu. Majú však niekoľko druhov domácích cestovín, ktoré stáli v priemere okolo 10 € a boli veľmi chutné.

Reštaurácia je opäť v Pranzlauer Bergu v blízkosi metra Eberswalder Straße.

Presná adresa: Kollwitzstr. 100

Oficiálna stránka | Odkaz na Foursquare

Ruben Carla (Sandwich + Pastrami)

pastrami2male

Ak máte chuť na dobrý sandwich s kvalitným Pastrami, tak Jany odporúča toto miesto.

Určite ochutnajte pastrami sandwich alebo sandwich s tzv. “pulled pork” a domácimi hranolkami. Okrem toho tu majú vynikajúci hummus s mletým masom. Na tomto mieste si môžete objednať aj burger, ale ten radšej ochutnajte v Burgermeistrovi :)

Ceny sa pohybujú v priemere 7 – 9 € za sandwich.

Reštauráciu nájdete v Mitte pri metre Oranienburger Straße.

Presná adresa: Linienstr. 136 (Oranienburger Str.)

Oficiálna stránka | Odkaz na Foursquare

RisOtto

rizoto2male

Názov reštaurácie asi hovorí sám za seba. Dáte si tu totiž výborné rizoto. Reštaurácia sa špecializuje iba na toto jedno jedlo, takže ak nemáte chuť na rizoto, choďte radšej inam.

Jany to má blízko práce, takže tu chodí často. Doporučuje milánské rizoto so šafránom.

Okrem klasického menu majú každý deň jedno alebo dve špeciálné rizotá. Ak sedíte dosť blízko kuchyne, tak si môžete dokonca aj pozrieť ako kuchár práve pripravuje vaše rizoto.

Rizoto stojí cca 6 – 7 €.

Toto miesto sa nachádza rovnako ako Ruben Carla v Mitte, pri metre Oranienburger Straße.

Presná adresa: Friedrichstr. 115 (Torstr.)

Oficiálna stránka | Odkaz na Foursquare


Tak a to je všetko. Verím, že o pár mesiacov zoznam reštaurácii opäť rozšírime o ďalšie. Pokiaľ by ste mali tip na ďalšie zaujímavé miesta, alebo chceli v zozname nájsť konkrétný typ reštaurácie, určite napíšte do komentárov.

A ak budete v Berlíne, verím, že vás to inšpiruje a niečo z toho ochutnáte. Dajte mi potom určite spätnú väzbu. Takisto budem rada, ak zoznam odporúčite aj vaším kamarátom a známym, ktorí sa do Berlína chystajú.

Prípadne, kto používa Foursquare, tak tu je celý zoznam reštaurácii v jednom liste.

3 thoughts on “Reštaurácie v Berlíne. Kde sa dobre najesť?

  1. Anna says:

    Ešte raz ďakujem Gabka za všetky rady a informácie pred našou cestou do Berlína. Burgre z Burgermeistra sme si nenechali ujsť. Boli skvelé a tip stál za to. Mali sme šťastie, napriek tomu, že vonku bolo krásne a čas obeda, nečakali sme až tak dlho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *