Srí Lanka – praktické informácie

Pokiaľ sa chystáte na Srí Lanku, alebo ešte len premýšľate, či to je vôbec destinácia, ktorú by ste chceli navštíviť, určite sa vám budu hodiť nejaké základné poznatky o tejto krajine. Tento článok nepovažujte za žiadny obsiahly cestopis, ale skôr za spísané základné praktické informácie, ktoré je dobre vedieť. Sama viem, že keď som niečo z nižšie uvedeného hľadala, nemohla som to nájsť na žiadnom mieste pohromade, preto som vytvorila tento článok.

elephant-471480_1280

Srí Lanka – očkovanie

Základné očkovanie na Srí Lanku:

 • Žltačka
 • Tetanus
 • Brušný týfus

Ohľadne podrobnejších informácii doporučujem navštíviť stránku očkovacieho centra v Prahe, kde sme sa aj boli očkovať na brušný týfus. Pri návšteve vám lekár určite doporučí ďalšie typy očkovania a prevencie. Nás sa napríklad pýtali, či sa nechystáme cestovať aj na sever, pretože v týchto častiach sa doporučuje aj očkovanie proti malárii.

Srí Lanka – víza

Na Srí Lanku budete potrebovať víza, ktoré si jednoducho vybavíte online na tejto stránke. Víza stoja asi 30 dolárov. Schválenie prebieha takisto online a maximálne do 24 hodín ich budete mať na emaile potvrdené. Pokiaľ by ste to náhodou z nejakého dôvodu nestihli, je možné si ich zriadiť aj priamo na letisku po prílete na Srí Lanku.

Srí Lanka – bezpečnosť

Aj keď na prvý pohľad vyzerá Srí lanka trocha šialene a niektorí môžu zažiť malý kulturný šok, je to bezpečná krajina a o svoju bezpečnosť sa nejak extra báť nemusíte. To však ale neznamená, že by ste sa mali kade tade túlať po nociach alebo príliš vystavovať na obdiv váš majetok. Zdravá miera ostražitosti platí aj v tejto krajine. Čo si ale musíte uvedomiť je to, že domorodci považujú turistov za zdroj peňazí. Nebudú sa vás snažiť vyslovene fyzicky okradnúť, ale budú vám účtovať vyššie ceny ako domácím a budú vám ponúkať služby, ktoré vlastne ani nepotrebujete.

Srí Lanka – počasie

Na Srí Lanke je počasie veľmi premenlivé a myslím, že je ťažké vychytať úplne skvelé počasie počas celej dovolenky. My sme boli na Srí Lanke v decembri, mali sme v priemere okolo 28 stupňov, pod mrakom a s občasným dažďom. Paradoxne nám najviac pršalo keď sme boli na juhu na pláži. Pokiaľ ale plánujete výlet do horských častí na Srí Lanke tak je potreba počítať s tým, že od poobedia bude všade hmla a pršať, takže si je potreba všetko plánovať doobedu. Celkovo sme sa ale pri plánování výletov riadili približnou predpoveďou počasia a tým pádom sme sa dažďu celkom dobre vyhýbali. Až sa budete na Srí Lanku baliť, určite si zbalte letné veci, ale určite budete potrebovať aj nejaký tenký sveter, mikinu a dlhšie nohavice. No a samozrejme nezabudnite na pršiplášť! Ten sa bude určite hodiť!

Srí Lanka – doprava

Najjednoduchší spôsob dopravy na Srí Lanke je preprava tuk tukom alebo autobusom. Tuk tuk je dobré použiť na kratšiu vzdialenosť medzi hotelom a autobusovou stanicou, alebo medzi hotelom a nejakou turistickou pamiatkou v okolí. Tuk tuk nájdete úplne na každom rohu a jazdí ním úplne každý, či už turisti alebo domácí. Vždy keď nasadnete do tuktuku zjednajte si cenu. Tuktukári v okolí letiska a väčších turistických miest si väčšinou pýtajú dvojnásobne ceny, takže pozor na to. Riadte sa podľa zdravého rozumu a približne podľa toho, že by ste nemali zaplatiť viac ako 50 rupií za km.

Pokiaľ sa potrebujete presunúť do iného mesta, určite využite autobus. Takmer každé mesto má autobusovú stanicu a niekoľko autobusových zastáviek. Spoje sú relatívne dobre a autobusy chodia dosť často. Je potreba si len zistiť ktorým smerom sa máte vybrať a až bude autobus prichádzať, spýtať sa šoféra, či ide tam kam potrebujete. Do autobusov sa nastupuje rýchlo, nie je čas strácať čas. Každý autobus má okrem šoféra tzv. “predavača lístkov”, ktorý v priebehu cesty chodí a vyberie si od vás peniaze, takže neplatíte hneď pri vstupe do autobusu.

Na Srí lanke sa dá prepravovať aj vlakom, pokiaľ idete na dlhšiu vzdialenosť. Každý to takisto odporúča vyskúšať už iba kvôli tomu zážitku. My sme šli vlakom iba raz z Kandy do Mirissy, trvalo to 7 hodín a mali sme veľké šťastie, že sme si na začiatku sadli, pretože celú cestu bol vlak neskutočne preplnený ľuďmi. Každopádne musím povedať, že to za ten zážitok stálo.

Srí Lanka - tuk tuk

Tuk Tuk

Srí Lanka – jedlo

Typické Srí Lanské jedlo je Srí Lanské rice & curry. Môžete si zvoliť kuracie, rybacie alebo s krevetami. Okrem ryže a mäsa dostanete ešte minimálne ďalšie štyri ingrediencie v miskách bokom. Každá reštaurácia pripravuje niečo iné, ale chuťovo sú ingredience v zásade veľmi podobné. Jedná sa napríklad o rôzne ochutené druhy zeleniny a ovocia. Napríklad zelené fazuľky, cuketa, papája alebo aj šošovica. Niekedy k tomu môžete dostať aj drtený kokos a k tomu všetkému sú samozrejmosťou trocha atypické krekry. Základom celého tohto pokrmu je úplne všetko zmiešať a navrch si rozdrtiť kreky. V opačnom prípade to nie je to pravé Srí Lanské rice & curry.

Okrem tohto typického pokrmu si môžete na Srí Lanke pochutiť na rôznych iných pokrmoch, ktoré sú ale tiež väčšinou z ryže alebo nudlí a z mäsa. Väčšina jedál je veľmi pálivá, takže ak nie ste zvyknutí na takéto pikantné jedlá, budete mať troška problém. Na väčšine miest sa ale snažia veľmi prispôsobovať turistom a preto si môžete dopriať aj burgery a rôzne typy sandwichov.

Na Srí lanke sú okrem iného skoro na každom rohu menšie pekárne, ktoré predávajú tzv. “short eats”, čo sú vlastne rôzne smažené drobné jedlá, ktoré sú väčšinou pikantné vo vnútri. Okrem toho si môžete kúpiť aj nejaké sladké pečivo, ale “short eats” sú populárnejšie a obľúbenejšie.

Srí Lanka - rice and curry

Prílohy podáváne k Rice and Curry

samosa-165850_1280

Tzv. “Short eats”

Srí Lanka – ceny

Na Srí Lanke sa platí Srí Lanskou rupiou.

Kurz je približne 100 rupií za 20 Kč alebo 150 rupií za 1 euro.

Ceny na Srí Lanke sú veľmi nízke. Dovolenka v ázijskej krajine vás vyjde neporovnateľne lacnejšie ako v Európe. Aj keď som si myslela, že na Srí Lanke je všetko neskutočne lacné, zistila som, že napríklad Thajsko alebo Vietnam má ešte nižšie ceny.

Na Srí lanke si najviac zaplatíte za pamiatky a turistické miesta. Výstup na Sigíriyu nás stal 8000 rupií a vstup do slonieho sirotčina 2200 rupií.

Ceny priemerného ubytovania na Srí Lanke sa pohybujú okolo 3000 až 4000 rupií za noc na izbu. Je možné že narazíte aj na lacnejšie ubytovanie, pokiaľ nebudete veľmi vyberaví.

Na Srí lanke je veľmi lacné cestovanie. Napríklad za hodinu cesty autobusom zaplatíte približne100 rupií. Raz sme sa potrebovali presunúť z jedného konca na druhý, cestovali sme asi 6 hodín a zaplatili sme 300 rupií za osobu a to už bolo veľmi “drahé”. Vlak stojí dosť podobne. Preprava tuktukom stojí približne 50 rupií za kilometer, ale čím dlhšia cesta, tým menej platíte.

Ani jedlo nie je na Srí Lanke drahé. Ich typická pochúťka Srí lanské rice & curry sa pohybuje v cene 400 – 700 rupií, voda alebo cola stojí približne 120 rupií. V pekárni si kúpite sladké pečivo alebo “short eats” za 30 – 70 rupií. Najdrahšie bolo pivo, ktoré stálo približne 350 rupií.

Srí Lanka – pláže

Srí Lanka ma úžasné pláže. Pokiaľ si chcete chvíľu užiť pohodu a oddychnúť si na pláži, tak vhodnými miestami sú napríklad Mirissa, Weligama alebo Tangalle. Všetky tri miesta sú relatívne blízko pri sebe, dá sa tam opaľovať, plávať ale aj surfovať, či sa ísť pozrieť na veľryby. Výhodou pláži na Srí Lanke je hlavne to, že nie je plná ľudí. Pláž je takmer prázdna, takže nemusíte každé ráno vstávať o šiestej, aby ste si šli obsadiť voľné lehátko. My sme boli na pláži v Mirisse, ktorá bola plná reštaurácii a každá reštaurácia mala vlastné lehátka so slnečníkom. Stačilo si objednať vodu alebo drink a mohli sme tam ležať aj celý deň. Pláž v Mirisse najviac ožívala večer, keď sa všetky reštaurácie rozsvietili a vystavili čerstvé ryby z mora. Všade hraje hudba a vy si môžete objednať drink, ktorý stojí 300 rupií. Večerná pláž na Srí Lanke je niečo, čo je potreba zažiť!

Pokiaľ by ste chceli vidieť ďalšie fotky a prečítať si ďalšie dôvody, prečo Srí Lanku navštíviť, môžete si prečítať ešte tento článok.

SRÍ LANKA – SPRIEVODCA

Ak hľadáte vhodného turistického sprievodcu na Srí Lanku, je mi jasné, že vám môj článok nestačil :) Mne sa pri cestovaní najviac osvedčili sprievodcovia od Rough Guides, ktoré sú síce drahšie, ale vždy tam nájdem všetko, čo potrebujem.

9 thoughts on “Srí Lanka – praktické informácie

 1. Marek says:

  Ahoj, chcem sa opytat ci nevies nejaku stranku kde sa daju vyhadat spoje ci uz vlak alebo autobus v ramci Sri Lanky?
  Je potrebne si vopred zamenit peniaze ci staci az tam?
  Dakujem velmi pekne

  • g.krehelova@gmail.com says:

   Ahoj,

   na vlaky existujú nejaké presné spojenia, ale my sme to vždy riešili na mieste a pýtali sa na stanici alebo tam, kde sme bývali. Takže stránku neviem :-/ Skús pogoogliť.

   Na autobusy pochybujem že existujú nejaké cestovné poriadky. Proste si chytíš nejaký autobus alebo sa popýtaš na mieste :-)

   Nejaké peniaze na začiatok sa ti určite zídu, ale neviem či sa ti ich podarí zmeniť na Slovensku. My sme si na letisku zmenili pár dolárov aby sme mali na cestu do hotela a potom sme menili až v lokálných bankách.

   Gabka

 2. Simona says:

  Ahoj. Chceli by sme cestovať s dvojročnou dcérou… Viem, že je to hlavne o tom, že my si ju najlepšie poznáme….ale je niečo? čo by sme nemali zabudmúť,zanedbať….Na čo dávať pozor?
  Ďakujem ☺

 3. Rajzakova Irena says:

  mám zdravotné potiaže, a chcela som odriecť Srí Lanku, ale je už neskoro, …………., na akej úrovni je zdravotníctvo na Srí Lanke ?

 4. Lucia Lipecká says:

  ahoj, chcela by som sa opýtať, či je vhodné cestovať na Srí Lanku aj počas júla a augusta. Vraj na západe dosť prší,ale že východ je v pohode.
  Ked si tam bola ty v decembri, pršalo vám často a vo všetkých oblastiach?
  dakujem za odpoved.

  • g.krehelova@gmail.com says:

   Ahoj Luci, to je veľmi individuálne. Ja som tam bola v decembri a pršalo nám trochu. Nebolo to ale nič strašné, čo by nám bránilo v cestovaní :) Naopak to bolo aj príjemné. Kamaráti boli v auguste a nepršalo im vôbec. Ale na tieto informácie by som sa veľmi nespoliehala. Počasie sa totiž môže zmeniť úplne inak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *