Cestovanie

33 otázok a odpovedí o digitálnom nomádstve

Už keď som v januári odlietala do Thajska, vedela som, že tento článok vznikne. Po niekoľkých mesiacoch v Ázii a potom, čo som si prvýkrát zažila život digitálneho nomáda, to ani inak nešlo.

Nerada sa nazývam digitálnym nomádom, pretože mám z toho pojmu troška zmiešané pocity. Niekto to berie tak a niekto inak. Mnohí ho považujú za buzzword.

Zatiaľ som však lepší pojem na tento životný štýl neobjavila, a preto ho rovnako ako ostatní zatiaľ budem používať.

Pre mňa digitálne nomádstvo znamená to, že som pri svojej práci nezávislá na lokalite.

Je síce pravda, že keď som pracovala ako freelancer z Berlína a behala s notebookom aj po Slovensku a v Čechách, tak som sa úplne za digitálneho nomáda nepovažovala. Bola som jednoducho freelancer.

V tomto článku teda píšem o digitálnom nomádstve v zmysle spojenia práce a cestovania na iných miestach, ako žije moja (vaša) rodina či kamaráti.

Prečo je tento článok taký dlhý?

Keď som premýšľala ako uchopiť tento kúsok obsahu a pre koho ho vlastne napísať, nejak som nevedela ako začať. Je toho toľko, čo by som chcela povedať. A toľko, čo už bolo povedané.

Nielenže som si počas 5 mesiacov vyskúšala, aké to je byť digitálny nomád v Ázii, poznám mnoho ľudí, ktorí takýto životný štýl zažili tiež.

Okrem toho som si o tejto tematike prečítala desiatky článkov a rozhovorov, pretože ma hrozne zaujíma, ako to vnímajú iní.

A keďže som markeťák a mám rada výzvy a experimenty, rozhodla som sa, že sa pokúsim dať dokopy najkomplexnejší článok o digitálnom nomádstve, ktorý na slovenskom (a možno aj na českom) trhu existuje.

Či sa mi to podarilo, už musíte posúdiť vy.

Vypísala som si 33 rôznych oblastí, ktoré sú často v spojení s digitálnym nomádstvom diskutované. Následne som si na každú oblasť položila jednu otázku a pokúsila sa na ňu zodpovedať.

Aby to nebola nuda, v každej otázke som sa podelila s mojím vlastným názorom a skúsenosťou, pridala som tipy a odporúčania ako to vidia ostatní a k tomu všetkému som to zhrnula tak, aby ste vedeli, ako sa na to môžete pozerať vy, ak o nomádení napríklad premýšľate.


PDF verzia článku

V prípade, že by SI si článok radšej prečítal na počítači, ipade či na mobile, mám pre teba PDF VERZIU NA STIAHNUTIE.


Obsah článku

Celý článok prečítate za približne 20 – 30 minút, podľa rýchlosti čítania. Ak sa vám ho nechce čítať celý, môžete si vybrať len časti, ktoré vás zaujímajú. Tu je zoznam všetkých 33 otázok a odpovedí:

Všeobecne o digitálnom nomádstve

Čo potrebujete vedieť o digitálnom nomádstve

Digitálny nomád ako jednotlivec či skupina

Pred prvou nomádskou cestou

Cestovanie a presuny medzi destináciami

Po príchode do krajiny

Digitálni nomádi a práca

Digitálni nomádi a komunita


Všeobecne o digitálnom nomádstve

digitálny nomád

1. Kto môže robiť digitálneho nomáda?

V podstate ktokoľvek, komu stačí na prácu počítač.

Ja pracujem ako freelancer v content marketingu a nikdy som nepotrebovala byť na jednom mieste. S klientmi som vždy pracovala na diaľku.

Digitálnym nomádom môže byť programátor ako môj manžel Jany, novinárka ako Magdaléna, fotograf ako Aleš, bloger ako Milan, či podnikateľ ako Peter. Digitálnym nomádom môže byť kľudne aj full time zamestnanec vo firme, ktorý napríklad na niekoľko týždňov vycestuje pracovať zo zahraničia a nepotrebuje byť prítomný v kancelárii.

Nie je to teda žiadna veda. Sami viete, akú máte prácu a kde sa musíte pri práci nachádzať. Následne si už stačí len spočítať 1 + 1 a viete, či môžete robiť digitálneho nomáda.

2. Prečo by sa vôbec niekto chcel stať digitálnym nomádom?

Kvôli novým zážitkom. Pre srandu. Kvôli cestovaniu. Kvôli spoznávaniu kultúry. Pre ušetrenie peňazí. Kvôli teplu. Dôvodov je viac než milión a každý ma iný.

Ja som sa digitálnym nomádom stala preto, pretože mi to prišlo ako zaujímavé spojenie cestovania s novými zážitkami. Chcela som skúsiť niečo nové, zmeniť prostredie a hlavne som to všetko jednoducho mohla urobiť.

Väčšina mojích kamarátov – digitálnych nomádov začala nomádiť práve preto, že toho chceli precestovať strašne veľa, ale nebol na to čas. Tak začali cestovať a pracovať.

Iným sa nechce mrznúť v Európe a v zimnom období utečú za teplejším počasím.

Sú aj ľudia ako napríklad Petr Novák (spoluautor Travel Bible), ktorý išiel nomádiť na Kanárske ostrovy na mesiac len preto, aby dopísal knihu Najdi svůj online Grál (odporúčam prečítať) a potreboval byť jednoducho produktívny, čo sa mu v Prahe nedarilo.

3. Môže sa niekto stať digitálnym nomádom zo dňa na deň?

Ak na to máte predpoklady, tak asi áno. Ale vo všeobecnosti si myslím, že nie.

Mnohí digitálni nomádi začínali napríklad tak, že odišli niekam na dlhšie cestovať a počas ciest si uvedomili, že by takto mohli fungovať dlhšie a spojiť to s prácou.

Ja som o digitálnom nomádstve premýšľala relatívne dlho. A rovnako dlho som sa na to aj pripravovala. Bola som freelancer, takže to pre mňa bolo jednoduchšie.

Nemyslím si teda, že digitálnym nomádom sa niekto stane zo dňa na deň. Väčšinou ide o ľudí, ktorých to tiahne k cestovaniu, premýšľajú ako to skĺbiť s prácou a pripravujú sa na túto cestu dlhšie, než jeden deň.

Ľudia, ktorí sa do nomádstva vrhnú bezhlavo, budú podľa mňa z tohto životného štýlu veľmi sklamaní.

4. Nie je digitálne nomádstvo len ďalší trend?

Jasné, že je. Aj youtubing je trend. Aj vegánstvo je trend.

Ak to chcete robiť len preto, že to je trend, nemám vám na to ani čo povedať 🙂

Ak však tento trend sledujete ako ja a beriete to ako niečo, čo sa ku vám dostalo, čo vás inšpirovalo a čo môžete skúsiť aj vy, tak prečo sa tomu vyhýbať len preto, že to je trend?

Mne príde normálne, ak skúsení cestovatelia a ľudia, ktorí k tomu majú čo povedať, o tom aj hovoria. A príde mi zbytočné to hejtovať a tvrdiť, že digitálne nomádstvo je blbosť a trend. Je to životný štýl, ktorý sa postupne a pomaličky otvára ďalším a ďalším ľuďom.

Samozrejme je len na vás, komu to všetko uveríte. Ak budete sledovať fotky z Instagramu a Facebooku, ako sa niekto fotí s notebookom na pláži a popíja si pri tom kokos, môže vám to pomiasť hlavu a budete mať pocit, že toto je to digitálne nomádstvo.

Takže bacha na to, čo a koho sledujete. Už vieme predsa veľmi dlho, že príspevky na sociálnych sieťach sa málokedy zhodujú s realitou.

5. Pracujú digitálni nomádi z pláže (z bazéna)?

Ak si práve robia spomínanú fotku na Instagram, tak áno.

V normálnom prípade to tak ale nie je. A ak niekto fakt pracuje z pláže, tak klobúk dole, že dokáže byť efektívny.

Mne to príde ako nočná mora ísť s notebookom na pláž a čokoľvek urobiť.

Ako nomád pracujem rovnako ako freelancer z rôznych miest bez ohľadu na lokalitu. Preferujem coworking, ale občas pracujem z domu alebo z kaviarne. Ale o tom až neskôr.


Čo potrebujete vedieť o digitálnom nomádstve

digitálne nomádstvo

6. Aké sú výhody digitálneho nomádstva?

Výhody veľmi úzko súvisia s tým, čo som už spomínala vyššie. Sú to v prvom rade dôvody, pre ktoré sa nomádi stávajú nomádmi. Či už to je cestovanie, teplo alebo ušetrenie peňazí… výhod a dôvodov je niekoľko.

Niektoré výhody sú podľa mňa úzko spojené predovšetkým so samotnou lokalitou, kde sa nomád nachádza. V Thajsku to môže byť dostupnosť thajských masáží a vo Vietname zase dostupnosť skvelého vietnamského jedla.

Každý nomád si nájde v tomto životnom štýle niečo iné. A každý vám vymenuje niekoľko pozitív, prečo sa do toho pustiť.

V tejto časti sa však zameriam na výhody, ktoré vidím v digitálnom nomádstve ja:

 • Spojenie cestovania s prácou. Ak by som chcela precestovať Áziu z Európy, trvalo by mi to niekoľko rokov. Takto som si za 5 mesiacov zažila 5 rôznych krajín. Toto bol aj môj hlavný cieľ, prečo som sa rozhodla vycestovať.
 • Vyššia produktivita. K tomuto bodu sa ešte dostanem ďalej, pretože nie každý zvláda byť ako nomád produktívny. Ale u mňa to platí. V Ázii som málokedy odpracovala jeden celý týždeň vkuse. Môj pracovný týždeň mal väčšinou 3 – 4 dni. No napriek tomu som zvládala robiť rovnaké množstvo práce (ak nie viac) ako keď som pracovala každý deň z Berlína.
 • Nové zážitky a radosti. Každý deň sa niečo dialo. Aj keď to bola len totálna blbosť ako objavenie novej kaviarne alebo keď sa na mňa konečne usmial nejaký Vietnamec (poznámka: Vietnamci sa na mňa takmer nikdy neusmievali). Môj život v Ázii bol jednoducho pestrejší, zaujímavejší a prežila som ho oveľa viac naplno.
 • Chill a pohodička. Pre mňa bolo 5 mesiacov v Ázii svojím spôsobom ako jedna dlhá dovolenka. Nejak som nemala najmenší dôvod sa z niečoho stresovať, pretože som vlastne nič podstatné nemusela riešiť. Žiadne nezhody s okolím, žiadna byrokracia, žiadni lekári, žiadne vybavovačky. Asi to ani neviem úplne vysvetliť. Ale cítila som sa oveľa viac v pohode.
 • Viac času na seba. Aj keď sa to tak nemusí zdať, nemať okolo seba desiatky kamošov je niekedy aj výhoda. Človek tak nemá potrebu ísť na každú udalosť, ktorá sa deje v jeho okolí. Namiesto toho som konečne začala napríklad poctivo cvičiť jógu. Takisto som takmer nezažila taký ten stres, ktorý som mávala v Európe úplne bežne. Ani neviem, či som za celý čas v Ázii niekedy použila obľúbené slovenské a české “nič nestííííham a nemám na to čas”.
 • Nové zručnosti a hodnoty. V Ázii som sa mnohé nové veci naučila. Aj keď často išlo o drobnosti ako jesť mastné mäso alebo jazdenie na motorke (v Janyho prípade). Človek totiž žije a funguje inak ako doma a musí sa prispôsobiť tomu, čo je k dispozícii. Zároveň som si začala uvedomovať vzácnosť niečoho takého ako je pitná voda z kohútika alebo 4 ročné obdobia.
 • Pohodlnejší život v Ázii za rovnaké náklady ako v Európe. Viac o tomto v časti “Je digitálne nomádstvo drahé?”

S výhodami by som ešte mohla pokračovať, ale chcela som vypichnúť tie hlavné, pre ktoré som si to užila ja a pre ktoré budem chodiť nomádiť aj naďalej.

Moja prvá nomádska skúsenosť bola úprimne mojím najlepším obdobím v celom mojom živote. Začala som si viac užívať, tešiť sa z maličkostí a veľmi často som zažívala rôzne “happy momenty”, čo sa mi predtým stávalo málokedy.

Nechcem ale, aby to vyzeralo veľmi ružovo. Nie každý to tak musí mať. Záleží na tom, ako si to nastavíte a aké sú vaše predpoklady pre tento životný štýl.

Napríklad taký Roland, ktorý vycestoval do Ázie na rovnaké obdobie ako ja, tieto výhody nevidel. Prečítajte si aj jeho pohľad o digitálnom nomádstve (ak ste ho už náhodou nečítali). Aj keď sa naše názory s Rolandom na digitálne nomádstvo úplne míňajú, celkom chápem jeho dôvody a na 100% sa viem vžiť do jeho kože. Veľmi ho obdivujem, že takúto cestu podnikol, nakoľko má len 22 rokov. Som však presvedčená o tom, že po získaní nových životných skúsenosti a za pár rokov, bude nomádstvo vnímať trošku inak 🙂

7. Aké sú nevýhody digitálneho nomádstva?

Aby ste si o mne nemysleli, že mám pre tematiku digitálneho nomádstva nasadené ružové okuliare, priblížim vám aj niekoľko nevýhod tohto životného štýlu.

 • Odlúčenie od kamarátov a rodiny. Toto je niečo, čo ma bolelo asi najviac. Síce som už niekoľko rokov žila v zahraničí, ale čím častejšie a čím ďalej som sa presúvala, tým viac som si začala uvedomovať, čo všetko som si pred tým nevážila. Bolo mi smutno hlavne vtedy, keď moji blízki prežívali pekné či smutné chvíle a ja som tam nemohla byť. Nebudem sa tu do hĺbky rozpisovať. Verím, že každý z vás niekedy v živote zažil pocit odlúčenia od niekoho blízkeho a vie, aký to je pocit.
 • Nikde sa necítite ako doma. Za celý život som nestrávila toľko času po hoteloch a na letiskách ako za 5 mesiacov v Ázii.
 • Je to náročné na čas, ale aj na fyziku a psychiku. Cestovanie a presuny medzi destináciami sú náročné. Zistiť, kde sa ako dostať, kde koľko čo stojí, kam sa ísť najesť a kde si zohnať ubytovanie, nie je vôbec žiadna sranda. Mňa to niekedy už fakt prestávalo baviť a miestami to má človek chuť celé zabaliť.

Nevýhody Ázie:

Ázia ma podľa mňa viac výhod ako nevýhod. Ale určite stojí za zmienku aj týchto pár bodov, ktoré by ste napríklad v Európe riešiť nemuseli.

 • Komáre a iný hmyz. Úprimne vám poviem, že by som si na seba večer oveľa radšej striekala voňavku ako repelent. A aj napriek tomu som bola vkuse doštípaná. Najhoršie je, keď sa vám jeden protivný komár dostanete do bytu a vy sa ho celú noc pokúšate zabiť, pretože vám bzučí okolo ucha a štípe vás, kde sa mu páči.
 • Potkany a šváby. Nejakých na chodníku určite stretnete. Ja na to nemám žalúdok a vkuse som vyskočila, keď sa mi niečo pod nohami objavilo. Ale dá sa s tým žiť.
 • Hnačky. V Ázii vás z jedla občas preženie a občas budete mať hnačku aj niekoľko dní. Ja som to za 5 mesiacov absolvovala chvalabohu len raz. Naučila som sa, že je lepšie jesť u miestnych ľudí ako vo fancy reštauráciách.
 • Teploty a nádchy. V Thajsku majú brutálne silnú klimatizáciu úplne všade. Keď sa presúvate z vysokých horúčav do silne klimatizovaných priestorov, skôr či neskôr dostanete teplotu alebo nádchu. Ja mávam teploty a nádchy v Európe úplne minimálne, no v Ázii som bola na tieto veci oveľa viac náchylnejšia.
 • Vysoké horúčavy. Po piatich mesiacoch v Ázii som sa ponaučila. Ak je v Ázii leto, mňa tam už nedostanete. Pre mňa boli posledné mesiace (koniec apríla až jún) tepelným utrpením. Na zimu sa síce do Ázie uteká za teplom, ale keď máte každý deň 40 stupňové horúčavy, prestane vás to po čase baviť. Ja teplo nezvládam dobre a aj keď som si myslela, že si na to zvyknem, nezvykla som si.

8. Aké sú predpoklady pre človeka, ktorý chce robiť digitálneho nomáda?

Osobne si myslím, že digitálnym nomádom nemôže byť každý. Nie každého baví cestovanie, či spoznávanie nového prostredia.

Ak teda premýšľate o tom, že by ste si digitálne nomádstvo vyskúšali, poriadne sa zamyslite nad tým, prečo to chcete urobiť.

Podľa mňa má spokojný digitálny nomád nasledujúce predpoklady:

 • Má cieľ. Vie, kvôli čomu odchádza pracovať do inej krajiny a nerobí to len z rozkoše a preto, že to robia všetci.
 • Je zvyknutý pracovať online. Nepotrebuje byť v neustálom styku s kolegami, či klientmi.
 • Má veľkú dávku sebadisciplíny. Vie byť na seba prísny a vďaka tomu produktívny. Ideálne už nejakú dobu pracoval ako freelancer alebo ako zamestnanec na diaľku.
 • Má už niečo pocestované a cestovanie ho zároveň baví. Má už skúsenosti s tým, ako to funguje na letiskách, ako zháňať ubytovanie, ale aj s tým, ako sa napríklad vyrovnať s kultúrnym šokom.
 • Vie si to dovoliť finančne. Je potrebné mať na účte nejakú finančnú rezervu a ideálne aj stabilný príjem. Ak sa vyskytnú nečakané výdavky niekde v Ázii a ďaleko od rodiny, môže to s ním poriadne zakývať. Zároveň si nové miesto neužije, pokiaľ bude šetriť každé jedno utratené euro.

Tieto predpoklady som si nevymyslela. Jednak ich sama spĺňam a jednak ich spĺňa mnoho ďalších nomádov, ktorých poznám. Je to hrubý základ k tomu, aby ste sa mohli digitálnym nomádom stať.

9. Je digitálne nomádstvo drahé?

Na túto otázku sa úplne nedá odpovedať. Záleží, do akej lokality sa vyberiete a aký je váš životný štýl. Bez čoho sa v živote nezaobídete a čo si naopak ste schopní odpustiť?

Záleží aj od toho, ako hospodárite s peniazmi v normálnom živote a na tom, či si to viete ukočírovať, ak míňate veľa, alebo či si viete naopak niekedy aj dopriať.

Ja som mala V Ázii plus mínus rovnaké náklady ako v Berlíne, kde som žila 2 roky pred odchodom.

Do týchto nákladov však boli započítané aj všetky cesty a výlety, ktoré som v rámci mesiaca absolvovala. A nebolo ich málo.

Okrem toho som nemusela variť, upratovať a prať, pretože som si mohla dovoliť, aby mi navarili a upratali iní. Ak by som to silou mocou chcela robiť sama, vyšlo by ma to aj tak drahšie.

Bývala som v conde (bytovke) s bazénom a posilkou. Každý deň som mala úžasné čerstvé ovocie. Každý deň som si platila coworking, chodila som na jógu a každý týždeň som si dopriala thajskú masáž. A takto by som mohla pokračovať ďalej.

Z niekoľkých výpočtov mi vyplynulo, že som mala priemerné náklady na mesiac okolo 1000 € na osobu, z čoho cca 50% tvorili náklady na cestovanie ako letenky, ubytovanie a výlety.

Ale zase pripomínam, že to je o životnom štýle, aký si nastavíte. Aj keď sa vám môže zdať, že som si žila príliš luxusne, nebolo to tak. Verte mi, že som si odoprela veľa vecí a mohla som si žiť aj dvojnásobne lepšie. Ale nepotrebovala som to, pretože som sa mala dostatočne pohodlne 🙂 Takisto som nešla do Ázie s cieľom, že ušetrím peniaze.

Koľko stojí nomádenie iných?


Nemአčas na čítanie práve teraz ?

STIAHNI SI PDF VERZIU ČLÁNKU.


Digitálny nomád ako jednotlivec či skupina

thajsko_net_sraz
Zdroj fotky: Peťo Chodelka

10. Digitálny nomád ako jednotlivec?

Mnoho digitálnych nomádov a digitálnych nomádiek vyráža na cesty samostatne. Niektorým z nich to vyhovuje a iní nemajú parťákov, ktorí by sa na rovnaké dobrodružstvo podujali s nimi.

K tomuto bodu nebudem veľa hovoriť, pretože som sama nikdy necestovala a nie som si istá, či by som sa vôbec do toho sama púšťala.

Ale mnohí ako Silvia, Ľubo alebo Matouš to tak robia. K tejto otázke odporúčam hľadať inšpiráciu práve na ich blogoch.

Ako mi však prezradila Silvia, keď sme spolu robili rozhovor:Ja vždy hovorím, že v lietadle síce cestujem sama, ale od prvého momentu, ako niekam prídem, už sama nie som. Ľudí na cestách je veľa a keďže ja som komunikatívna, ľahko sa zoznámim.”

11. Digitálni nomádi ako pár?

Digitálne nomádstvo vo dvojici je presne môj prípad. Do Ázie som vyrazila spolu s mojím manželom Janym a som za toto rozhodnutie naozaj vďačná.

Mnohí sa nás pýtali, či sme si neliezli na nervy. Je pravda, že zo začiatku bolo zvláštne tráviť spolu toľko veľa času, ale na nervy sme si liezli úplne minimálne.

S Janym sme mali vždy dobrý a bezproblémový vzťah, takže asi nedokážem ani odpovedať na otázku “či to náš vzťah utužilo”. V určitej oblasti áno, pretože sme získali mnoho nových zážitkov a skúsenosti. Pár krát sme aj premýšľali nad tým, či sa na týždeň neoddelíme a nepôjdeme si vyskúšať cestovanie po svojom. Ale rýchlo sme si uvedomili, že zážitky z cestovania chceme zdieľať hlavne spolu.

V Ázii sme teda zistili, že spolu vieme tráviť každý deň a sme takto spokojní. Ale uvedomovali sme si, že si oveľa menej prejavujeme akúsi formu náklonnosti. Ale to bolo spôsobené tým, že sme boli stále spolu a nezažívali sme momenty, kedy sme sa nadšení objímali, pretože sme sa napríklad od rána nevideli a boli sme zvedaví, ako sa ten druhý počas dňa mal. Občas sme sa preto rozdelili aspoň na jeden deň, kedy Jany pracoval z coworkingu a ja z domu (alebo naopak), aby sme si dopriali vzájomný priestor a večer si viac užili spoločný čas.

Cestovať ako pár je teda úplne bežné. Matúš, ktorý spovedá mnohých nomádov na Travel Bibli mi potvrdil, že cestovanie v páre, kde jeden z páru na cestách pracuje a druhý je na dovolenke, veľmi nefunguje.

V páre cestujú aj Roland s manželkou, Ivana s priateľom a takisto blogeri Andrej a Mária z blogu Marushka.sk, či Jozef a Hanka z blogu cestujemespolu.com.

12. Digitálni nomádi vo väčšej skupine ľudí?

Je čím ďalej, tým viac bežné, že sa pozbiera väčšia skupinka ľudí zo Slovenska alebo Čiech a vyrazia spolu na nomádsku dovolenku, napríklad na Kanárske ostrovy alebo do Ázie.

Viem, že v zime takto organizuje nomádske dovolenky Robert Vlach, konkrétne na Kanárskych ostrovoch. Ďalej som postrehla tento inzerát, ktorý už je troška starší, ale kde ste sa mohli pripojiť k zaujímavej skupinke ľudí a ísť nomádiť do Thajska.

Slováci sa väčšinou pridávajú k týmto českým skupinám. Zatiaľ som nepočula, že by sa niečo podobné organizovalo aj na Slovensku. Ale mohlo by sa, že?

Čech Dan Tržil, ktorý tiež nejaký čas nomádil v zahraničí, spísal článok o trendoch digitálneho nomádstva, kde nájdete pojmy ako “nomad cruise”, “co-living” či “workation”. Jedná sa o ďalšie zaujímavé formy ako vyraziť na nomádsku dovolenku v skupine ľudí.

V prípade, že by ste si chceli vyskúšať surfovanie alebo ste si ho už dávno zamilovali, zaujímavou možnosťou by mohol byť aj Surf Office, ktorý vlastní Slovák Peter Fábor. V Surf Office ponúka ubytovanie s kanceláriou a s voľnočasovými aktivitami ako práve surfing. Nájdete ho na Kanárských ostrovoch, v Lisabone alebo v Barcelone. Je síce pravda, že náklady na tento pobyt sú pre Slovákov troška vyššie, ale to je z toho dôvodu, že Slováci nie sú Petrova cieľová skupina. Ak však máte niečo našporené, verím tomu, že by tento výlet mohol byť dobrou investíciou a skúsenosťou ako si nomádenie vyskúšať.

13. Digitálne nomádstvo s deťmi?

Keď sme s Janym odchádzali do Ázie, považovala som za jeden z hlavných argumentov, prečo odchádzame, tento “Ak nepôjdeme teraz, nepôjdeme nikdy”. Mali sme čerstvo po svadbe, obaja sme mali dobrú prácu, našporené peniaze a chuť cestovať. A zároveň sme to chceli “stihnúť” predtým, ako budeme mať rodinu a deti. Obaja sme si totiž tak nejak mysleli, že s deťmi sa nám asi nomádiť veľmi nebude chcieť.

A potom som si vypočula podcast na Travel Bibli o rodine Tatranských. Pre mňa to bol jeden z najinšpiratívnejších rozhovorov tohto roku. Úprimne vám poviem, že som sa po skončení podcastu rozbehla za Janym a nadšená som mu hovorila, ako sa neviem dočkať, ako raz budeme cestovať s deťmi.

Cestovanie s deťmi je možné a dokonca často aj lepšie a zábavnejšie. Otvára vám cesty k rôznym zážitkom, ľuďom, či novým miestam. Ak neveríte, určite sledujte blog rodiny Tatranských alebo blog Víťa Války, ktorý bežne s rodinou vyráža na niekoľko mesiacov na cesty v karavane. Na Slovensku sa oplatí sledovať aj blog cestujsdetmi.sk.


Pred prvou nomádskou cestou

Mini_003
Zdroj fotky: ivanagreslikova.com

14. Ako si vybrať lokalitu pre digitálne nomádstvo?

Na túto otázku už existuje množstvo článkov a návodov.

Mne niekedy prišlo troška hlúpe riadiť sa práve podľa týchto rád. Veď každý si ma vybrať krajinu, kde sa mu páči a kde by chcel tráviť čas.

No ale také jednoduché to nie je. Takže tie návody k niečomu fakt budú 🙂

Podľa mňa by ste si mali vybrať takú destináciu, ktorú by ste radi precestovali, kde si to môžete dovoliť a kde bude dobrý internet. Tiež by som rada išla do Japonska, ale nemôžem si to zo svojich príjmov dovoliť. Lákajú ma aj Filipíny, ale podľa mnou dostupných informácií tam je na prd internet.

Ako som si teda vybrala destináciu ja?

Viac ako 3 mesiace som strávila v Chiang Mai v Thajsku. Chiang Mai som už poznala, bola som tam a vedela som, že sa mi tam bude páčiť. Okrem toho som vedela, že to je mekka pre nomádov, sú tam nízke ceny a že tam nebude brutálne teplo ako niekde na juhu Thajska.

Necelé 2 mesiace som bola aj v Da Nangu vo Vietname. Túto destináciu sme si s Janym vybrali na odporúčanie Matúša. Vedela som, že chcem ísť do Vietnamu, pretože tam chcem cestovať a hľadala som miesto, z ktorého sa bude dobre na cesty vyrážať. Da Nang je v centre Vietnamu, takže paráda.

Veľa ľudí nomádi napríklad na Bali a aj ja som nad touto lokalitou premýšľala. Ale urobila som si tam týždenný výlet a prišla som na to, že táto destinácia nie je pre mňa. V porovnaní s Thajskom je to tam drahšie, je tam príliš vlhko a nedá sa tam chodiť inak ako na motorke.

Z osobnej skúsenosti teda odporúčam navštíviť destináciu, kam chcete ísť nomádiť, ešte predtým, ako sa tam vyberiete na dlhší čas. Ale to platí len ak s nomádením začínate a nechcete byť sklamaní. Skúsení digitálni nomádi už premýšľajú samozrejme inak, nečítajú návody a často sa vyberajú práve do nepoznaných destinácií.

Ako si vyberajú destinácie ostatní?

Pri výbere destinácie sa teda kľudne inšpirujte ostatnými, len myslíte na to, že digitálne nomádstvo sa nerovná Ázia. Áno, väčšina ľudí tam jazdí, lebo tam je lacno a v zime tam je teplo. Ale vhodných destinácií na nomádenie je neúrekom. Veľmi obľúbenými sú aj Kanarské ostrovy. Ja by som napríklad chcela vyskúšať nomádenie v Chorvátsku alebo Slovinsku. Pre ďalšiu inšpiráciu mrknite na nomadlist.com.

15. Ako sa zbaliť na cestu?

Ak sa budete chystať na dlhšiu cestu, budete so sebou jednoznačne potrebovať nejaké veci, s ktorými pár mesiacov na cestách vydržíte. Toto je pre mnohých nepredstaviteľná myšlienka. Zbaliť sa do jedného batohu na pol roka?

Práve digitálne nomádstvo učí mnnohých ľudí k minimalizmu. Väčšina nomádov si na svojich cestách uvedomila hlavne to, že potrebuje oveľa menej vecí ako v živote používa.

Ja som sa na polročnú cestu do Ázie zbalila do menšieho batohu (cca 9 kg) a do veľkej krosny (cca 13 kg). Bola som na seba strašne pyšná, ako som sa dokázala minimalisticky zbaliť. Ale viete čo? Mala som toho aj tak ešte zbytočne veľa:

 • Vzala som si 2 mikiny pre prípad, že by som chodila na túry do hôr. Úplne by mi stačila jedna a možno by som si vystačila iba s tenkou bundou.
 • Vzala som si mejkap, z čoho sa doteraz smejem. Nepoužila som ho ani raz. Ale bol drahý a bolo mi ho ľúto vyhodiť.
 • Vzala som si so sebou jedny slávnostnejšie šaty, pre každý prípad. Mala som ich na sebe raz, keď sme s Janym išli na romantickú večeru. A to som si ich dala aj tak len z princípu, že už ich tu so sebou mám.

No a takto by som mohla pokračovať.

Naučila som sa, že mi úplne stačí zopár kúskov kvalitného oblečenia a som v pohode.

Perfektný článok na minimalistické balenie napísala digitálna nomádka Ivana Grešlíková, ktorý odporúčam prečítať, ak sa balíte na dlhšiu cestu.

Poznámka na záver: Zbaliť sa je ťažké. Môžete si nechať poradiť od iných, ale aj tak si myslím, že sa vo výsledku najviac naučíte z vlastných skúsenosti. Preto je fajn mať už čo to pocestované, kým sa vyberiete na nomádsku cestu.

16. Čo je potreba pred cestou vybaviť?

Cestovné poistenie. Víza do krajiny. Fotky na víza. Očkovanie. Prescanovanie potrebných dokumentov. Náhradný pas. Kópie pasu. Prehliadky u lekára. Nakúpiť lieky. Kúpiť cestovné vychytávky.

Ja mám pocit, že som mesiac pred cestou vkuse niečo nakupovala a vybavovala. Ale je to potreba, ak sa niekam chystáte na dlhšiu dobu.

Nejdem vypisovať, čo všetko potrebuje človek vybaviť. Je toho dosť. Ak sa na takúto dlhšiu cestu chystáte, určite si kúpte knižku Travel Bible, kde sa tieto veci dozviete. Ja som vďaka knižke objavila mnoho cestovateľských vychytávok a dozvedela sa mnoho vecí, ktoré je dobré zabezpečiť pred odchodom (napríklad vybaviť si náhradný pas).


Cestovanie a presuny medzi destináciami

Hai Van Pass Vietnam

17. Musia digitálni nomádi cestovať?

V zásade nemusia. Aj napriek tomu, že je nomádstvo s cestovaním úzko spojené. Môžete ísť na nejaké obdobie do vysnívanej krajiny, byť len tam a užívať si výhody daného miesta, spoznávať kultúru, učiť sa jazyk alebo miestne zvyky.

Ja osobne si však život v Ázii bez cestovania neviem predstaviť. Ak by som bola 3 mesiace vkuse v Chiang Mai, asi by som si to až tak neužila. Každý deň by bol viac menej rovnaký a bolo by mi smutno za kamarátmi a rodinou. Takto som si ten “smútok” kompenzovala tým, že som neustále niekde bola a niečo nové videla.

Z Chiang Mai sme vždy aspoň raz za mesiac niekde vycestovali. Buď sme išli na týždeň na Bali alebo do Laosu, alebo sme si spravili kratší výlet na thajské ostrovy, či do Singapuru.

Z Da Nangu sme zase cestovali rôzne po Vietname a takmer každý víkend sme niekde vyrazili na niekoľko dní.

Ak však v danej lokalite máte komunitu ľudí, ste tam spokojní a nepotrebujete vidieť celý svet, tak cestovať samozrejme nemusíte. Je zbytočné utekať za niečím len preto, aby ste mali super fotky na Instagrame. Ja mám 100 násobne viac zážitkov a spomienok ako fotiek 🙂

18. Ako často sa digitálni nomádi presúvajú?

Niekto sa presúva každé dva týždne, niekto sa presúva každé tri mesiace a niekto sa nepresúva vôbec a ide len na jedno miesto.

My sme sa v podstate presunuli len raz. Viac ako 3 mesiace sme mali základňu v Chiang Mai v Thajsku a necelé 2 mesiace v Da Nangu vo Vietname. Základňa je v mojom ponímaní byt, kde mám všetky veci, odkiaľ cestujem na iné miesta a kam sa vždy vraciam.

Mať byt bolo pre mňa veľmi dôležité. Strávila som 2 týždne po hoteloch a nebolo to nič, čo by som chcela absolvovať dlhšiu dobu. Ak teda premýšľate o tom, že niekde vyrazíte dlhšie ako na mesiac, určite odporúčam zháňať byt a nie ubytovanie v hoteli.

19. Na ako dlho vycestovať a kedy sa vrátiť?

Ja som do Ázie odišla na 5 mesiacov, no pôvodný plán bol ísť na pol roka a dlhšie. Úprimne som už však toho mala po troch mesiacoch celkom dosť a začala som sa tešiť domov. Ázia a jej spomínané nevýhody ma vyčerpali. Okrem toho som sa tešila na udalosti, ktoré ma čakali na Slovensku.

Z osobných skúsenosti si teda myslím, že odcestovať napríklad na 3 mesiace do roka je úplne krásne obdobie. Môj plán je aj do budúcnosti taký, že budem chodiť napríklad na 3 mesiace do Ázie a potom pôjdem na mesiac napríklad na Kanárske alebo do Chorvátska.

Aj pri tejto otázke sa však budú odpovede veľmi líšiť. Sú nomádi, ktorí sú na cestách aj dlhšie než jeden rok a ani sa tak skoro neplánujú nikam vracať. Niekto zase odchádza iba na týždeň, no za to častejšie do roka.

Napríklad taký Ľubo strávil nomádením v Ázii aj 16 mesiacov a Viktor bol minulý rok mimo Slovenska dokopy 9 mesiacov.

20. Usadia sa niekedy digitálni nomádi vôbec na jednom mieste?

Ja si myslím, že určite. Byť digitálnym nomádom ani neznamená, že človek ešte nie je usadený. Mnoho ľudí už ma zabehnutý život na Slovensku alebo v Čechách, kúpený byt, no raz za čas vyráža pracovať z nejakého iného kúta sveta.

Tí, čo to tak nemajú, to skôr či neskôr budú mať potrebu spraviť tiež. Pretože ako som už spomínala vyššie, na cestách je nomád stále len nomádom a nikdy sa necíti doma. A ten pocit domova jednoducho potrebuje mať každý z nás.


NEMÁŠ ČAS NA ČÍTANIE PRÁVE TERAZ ?

STIAHNI SI PDF VERZIU ČLÁNKU.


Po príchode do krajiny

Condo v Thajsku

21. Ako zvládnuť jetleg a zvyknuť si na nové časové pásmo?

Občas sa stretávam aj s takýmito otázkami, ktoré mne možno prídu na prvý pohľad banálne, avšak niekomu inému banálne nemusia prísť.

Osobne som nikdy nejaký veľký jetleg nemala, takže asi budem v tomto bode veľmi stručná.

Čo mi funguje vždy najlepšie je to, že sa ideálne ešte prvý deň prispôsobím novému časovému pásmu. Keď som priletela do Thajska, bolo popoludnie, takže v Európe bolo skoro ráno. Cestovala som 24 hodín a po ceste som spala len v lietadle, bez ohľadu na to, či bolo ráno alebo večer. Po príchode do Thajska som teda bola celkom unavená. Nešla som však spať hneď, ale vydržala som do večera. Do postele som sa uložila večer ázijského času. Ráno som už bola v pohode.

Ak si už teraz myslíte, že toto je niečo, čo potrebujete vopred riešiť, prečítajte si článok o jetlegu na portáli Travel Bible.

22. Ako zvládnuť kultúrny šok?

Najlepšie je mať už aspoň niečo málo pocestované, aby ste pri svojom prvom nomádskom výjazde minimalizovali kultúrny šok na minimum.

Ja som zažila najväčší kultúrny šok, keď som do Ázie vycestovala prvýkrát. Bola som na Srí Lanke a úprimne vám poviem, že som si dlho cestu vôbec neužívala a chvíľu mi trvalo, kým som sa naladila na dobrú vlnu. Preto som rada, že som si Áziu zažila ešte pred tým, ako som sa tam rozhodla stráviť dlhší čas.

Ak aj kultúrny šok mať budete, je v prvom rade veľmi dôležité, aby ste sa naladili pozitívne. Nesmiete sa rozčuľovať nad vecami, ktoré sú jednoducho inak a ani si brať nič osobne. Videla som to aj na sebe. Keď som odchádzala z Thajska do Vietnamu, nemyslela som si, že ma niečo prekvapí. Ale v lokalite, kde sme bývali, neboli ľudia úplne zvyknutí na cudzincov a ťažko sme sa s nimi na čomkoľvek dohodli.

Keď sme si prišli napríklad niekde sadnúť na jedlo, sledovalo nás niekoľko vietnamských pohľadov. To mi jednu chvíľu strašne vadilo a nevedela som si na to zvyknúť. Ale naladila som sa najviac pozitívne ako sa dalo. Predstavila som si, čo by napríklad robila moja babka, keby videla zrazu na ulici v Prešove černocha. Asi by sa na neho tiež vyjavene pozerala.

Dôležité je neopätovať škaredé pohľady, ale usmievať sa. A potom sa čo najviac pýtať, aby ste pochopili, prečo niektoré veci fungujú tak, a prečo iné veci fungujú inak. Zároveň začnite objavovať nové miesta, vytvorte si vlastnú rutinu a s kultúrnym šokom sa čoskoro vyrovnáte.

23. Ako si vytvoriť rutinu?

Ak sa budete presúvať napríklad každý týždeň, tak sa vám bude rutina vytvárať ťažšie. Ale ak sa budete na jednom mieste nachádzať aspoň mesiac, budete to mať jednoduchšie.

Na začiatok je dôležité mať jedno miesto, kde sa budete večer vracať. Ja to nazývam “základňa”. Či už to bude hotel na dlhšiu dobu, byt na AirBnb alebo prenajatý byt.

Ak toto miesto budete mať, je dôležité obehnúť okolie. Kde je najbližší obchod? Kde si môžete kúpiť vodu? Kde sa dá rýchlo najesť? Kde nájdete ovocie?

Následne by ste sa mali porozhliadnuť po mieste, kde budete pracovať. Vyskúšajte si rôzne kaviarne či coworkingy a rozhodnite sa, ktoré miesto vám najviac na prácu vyhovuje.

Ak cvičíte alebo nejako športujete, nájdite si najbližšiu posilňovňu, miesto na behanie, či štúdio jógy.

Zistite si, ako sa v destinácii najlepšie prepravovať. Ak motorkou, prenajmite si motorku. Ak hromadnou dopravou, omrknite, kde je najbližšia zastávka.

Týmto veciam asi budete musieť zo začiatku venovať pár dní a objavovať. Ale akonáhle budete vedieť, kde čo je, budete sa v určitých situáciách cítiť oveľa lepšie a sebavedomejšie.

Nie každý má rád rutinu. Sú ľudia, ktorí potrebujú chodiť naopak každý deň na úplne iné miesto. Ak patríte medzi nich, toto nie je otázka pre vás.

Pre mňa však bolo vytvorenie rutiny jednou z najdôležitejších vecí po príchode do destinácie. Čím dlhšie mi trvá zistiť, kde čo nájdem, tým som nervóznejšia. V Da Nangu som napríklad nevedela nájsť hodiny jógy po anglicky a bola som z toho celkom nešťastná. Pokúšala som sa o to 2 týždne a potom som to vzdala. Namiesto toho som nakoniec vtesnala do mojej rutiny cvičenie jógy z domu.

24. Ako si nájsť byt?

Záleží, na aké dlhé obdobie byt hľadáte. Na 3 mesiace sa vám bude hľadať ľahšie ako na mesiac a pravdepodobne vás to vyjde aj lacnejšie.

Najlepšie je hľadať byt až na mieste, aby ste sa na diaľku nepopálili a neprišli do niečoho, čo je mimo vašu predstavu. Na prvé dni si jednoducho zabezpečte nejaké ubytovanie v hoteli alebo cez AirBnb.

Pri hľadaní bytu je dobré začať napríklad tým, že sa pridáte do rôznych skupín na Facebooku. Stačí zadať relevantné kľúčové slová do Facebookového vyhľadávača. Ďalej sa môžete poobzerať po ponukách cez AirBnb alebo sa popýtať ľudí v danej destinácii.

My sme našli byt v Chiang Mai za dva dni. Hľadali sme tak, že sme sa pridali do rôznych skupín a prezerali rôzne stránky pre expat komunity. Takisto sme googlili rôzne stránky s ponukami bytov a podľa toho sme si vytipovali rôzne kondá (bytovky). Následne sme sa všade išli spýtať osobne. Takmer každé condo totiž malo nejakú recepciu, kde sa dalo na voľný byt informovať a bolo to oveľa rýchlejšie, než čakať na odpoveď cez email.

Vo Vietname sme mali tiež veľké šťastie na nájdenie bytu. Našli sme jeden inzerát cez portál Expat.com, skontaktovali sme sa s majiteľkou a dohodli sa na prehliadke bytu po príchode do Vietnamu. Ubytko bolo chvalabohu super a voľné presne v termíne, kedy sme ho potrebovali, takže sme ho hneď vzali. Museli sme na neho počkať síce necelé 2 týždne, ktoré sme strávili v hoteloch, ale to bola len malá daň za to, že sa nám podarilo nájsť super byt na mesiac.

O tom, ako si nájsť byt napríklad na Bali, som sa pýtala aj Michel, ktorá tam dlhú dobu žila a ktorá o Indonézii napísala článok (poznámka: diskusiu ohľadom ubytovania nájdete v komentároch článku). Ako si v diskusii prečítate, aj na Bali sa hľadá ubytovanie podobným spôsobom, ako som už zmienila ja.

Zaujímavou možnosťou môže byť aj housesitting a teda akési “stráženie domu”, ktoré napríklad využíva aj Ivana a často si vyberá ďalšiu destináciu aj podľa toho, kde sa práve naskytne príležitosť. Viac o house sittingu si môžete prečítať v jej článku. 

25. Ako sa udržať na cestách vo forme?

Môj osobný názor je ten, že už iba samotné cestovanie, flákanie sa po danej destinácii, či hľadanie nových miest, vás svojím spôsobom vo forme udrží. Vďaka cestovaniu ste totiž neustále v pohybe, čo je podľa mňa jeden z najlepších spôsobov ako si udržať kondičku.

Pre mňa je samotné chodenie veľmi dôležité a je to jedna z mojich denných rutín. Každý deň si sledujem počet krokov a snažím sa splniť svoje denné minimum, ktoré je 10 000 krokov. Aj keď mnohým sa môže zdať chodenie ako drobnosť, málokto si uvedomuje, že väčšinu dňa presedí na stoličke a nemá tak takmer žiaden pohyb.

Ak teda vopred viete, že na cestách nebudete mať čas na cvičenie či iné aktivity, ktoré vás udržiavajú vo forme, odporúčam kúpiť krokomer a každý deň si “odcvičiť” aspoň minimálnych počet krokov.

Samozrejme ak k tomu ešte pridáte šport, ktorý dostanete do svojej rutiny, nemusíte sa báť toho, že by ste sa vo forme neudržali. Preto si myslím, že je dobré mať akúsi “základňu”, kde už poznáte miesta vhodné na športovanie a kde sa nemusíte zdržiavať tým, že celé dni hľadáte, kde by ste si mohli ísť zabehať či zaplávať.

Pre mňa boli jóga, plávanie a rýchla chôdza v Ázii veľmi dôležité. Cítila som sa vďaka tomu fyzicky oveľa lepšie, zvládala som aj náročnejšie výlety a hlavne som si kompenzovala hodiny strávené za počítačom a to, že mi chýbajú moji blízki.

Okrem športu je takisto veľmi dôležité aj zdravo jesť. Ale to samozrejme neplatí len pri digitálnom nomádstve. Ak si však vyberiete pre nomádenie napríklad Áziu či Južnú Ameriku, myslím si, že bude pre vás o niečo jednoduchšie najesť sa zdravo, než tomu tak je v Európe.

Ja som takmer úplne vyradila zo svojho jedálnička pečivo. Namiesto toho som stále jedla ryžu alebo ryžové nudle. Dokonca aj na večeru. A to by som podľa zásad zdravého stravovania nemala. Prevažná väčšina jedál bola takisto z domácich surovín, takže žiadne sáčkové veci, či zbytočné dochucovadlá. Na svačinky som si dávala veľké dávky šťavnatého ovocia a aj keď som si občas dala nejakú dobrú mlsku, nanuk alebo pivo, v mojom jedálničku stále prevažovali kvalitné potraviny.


Digitálni nomádi a práca

travelbible-praca
Zdroj fotky: Travel Bible

26. Koľko digitálni nomádi pracujú?

Dúfam, že nikoho nenaštvem tým, že znova odpoviem, že to je veľmi individuálne. Digitálni nomádi sú väčšinou freelanceri, ktorí si sami riadia svoju pracovnú dobu a pracujú, koľko uznajú za vhodné.

Niekto pracuje normálne 8 hodín 5 dní v týždni. Iní pracujú 5 dní v týždni ale len po 5 hodín. Niektorí pracujú 3 dni v týždni a zvyšok cestujú a niektorí pracujú 2 týždne vkuse a potom 2 týždne vkuse cestujú. Blogeri ako Alex či Milan majú cestovanie ako súčasť svojej práce, takže vo svojej podstate pracujú stále.

Každý vie, koľko má práce a koľko tej práce musí za mesiac stihnúť. Je už potom na danom človeku, aby si vytvoril určitý rozvrh a plán práce.

Ja som ako digitálny nomád veľa nepracovala. Ale spravila som veľa práce a to sa počíta. Môj pracovný týždeň trval väčšinou 3 alebo 4 dni. A nastali aj situácie, kedy som si zobrala voľno na týždeň a potom celý týždeň makala. Môj manžel Jany pracuje pre jedného zamestnávateľa na diaľku a má dohodnutý 3/5 pracovný úväzok. Každý mesiac teda musí odpracovať cca 12 dní. Ja som si to nastavila približne rovnako ako on.

27. Odkiaľ digitálni nomádi pracujú?

Niektorí pracujú z domu, či z hotela. Iní z kaviarní, či z coworkingu. Každému totiž vyhovuje niečo iné.

Ja som pracovala väčšinu času z coworkingov, čo mi maximálne vyhovovalo. Mala som vlastný stôl, kancelársku stoličku a vlastný priestor. Občas som pracovala aj z kaviarne, ale to len v prípadoch, že som mala málo práce, potrebovala vybaviť pár emailov alebo nejaké drobné záležitosti. Pracovať z kaviarne viac ako 2 hodiny je pre mňa celkom nepohodlné. Priestor na to nie je prispôsobený, stoličky nie sú kancelárske a sedieť pri jednej káve 2 hodiny tiež nie je nič moc. Ak som mala naplánovaný dôležitý Skype, väčšinou som ostávala doma, aby som mala dostatočný kľud.

Kaviarní na prácu a coworkingov je v Európe aj v Ázii celkom dosť, takže sa nemusíte báť, že by ste nenašli vhodné miesto. Ale určite odporúčam, aby ste si už pri vyberaní lokality vopred overili, či sa v danom mieste nachádza aspoň nejaký coworking. Dobré vyhľadávanie coworkingov nájdete napríklad na coworker.com.

Inak, čo sa týka vybavenia, väčšinou som bola zvyknutá pracovať s veľkým monitorom a klávesnicou, ale v Ázii som si musela zvyknúť bez toho. Objavili sme tu však celkom šikovnú vecičku. Skladací stojan pod notebook, vďaka ktorému si môžete notebook navýšiť na úroveň očí a keď je zložený, tak nezaberá veľa miesta. K stojanu však potrebujete aj klávesnicu a myšku. Bez toho to nedáva veľmi zmysel. Každopádne sa to niekomu môže hodiť. Stojan občas predávajú v coworkingoch alebo si ho môžete kúpiť cez Aliexpress.

Ak vás tematika odkiaľ pracovať na cestách, zaujíma viac, odporúčam vypočuť si podcast na Travel Bibli, kde to rozoberajú troška viac do hĺbky.

28. Môže byť digitálny nomád vôbec pri práci efektívny?

Môže a dokonca musí. Digitálni nomádi, ktorí nezvládajú byť pri cestovaní efektívni v práci, by podľa mňa nemali byť digitálni nomádi, ale cestovatelia, ktorí oddeľujú cestovanie od práce.

Byť na seba prísny a zvládnuť prácu, ktorú od človeka očakávajú klienti a kolegovia, je predpokladom každého dobrého nomáda.

Rôzne lákadlá musia ísť bokom.

Moja efektivita pri práci sa počas nomádenia zvýšila podľa mňa tak o 100% z dvoch jednoduchých dôvodov:

1. Keď sa vyťažím pri cestovaní, práca je pre mňa doslova oddychová záležitosť.

Prácu neberiem ako niečo, čo musím robiť každý deň, viac sa z nej teším a tým pádom jej spravím viac.

Keď som napríklad išla na týždeň na Bali, kde som každý deň behala po nejakých ryžových poliach alebo vodopádoch, cestovala autami a motorkou v šialenej doprave a prespávala na letisku v Malajzii, verte mi, že sadnúť si za počítač bol pre mňa doslova oddych.

Cestovanie je strašne super, ale náročné na fyzičku. Ak sa však vyťažím fyzicky, oveľa viac sa potom teším do práce. Pri cestovaní totiž veľmi rýchlo načerpám novú energiu na svoje projekty.

Všetci dobre viete, aké to je pracovať 5 dní v týždni. Štvrtok je vlastne malý piatok a v piatok už drvivá väčšina ľudí len čaká na víkend a v podstate už rieši len blbosti. Ja som to mala rovnako, ale teraz pracujem každý jeden deň naplno.

Tým, že sa vyťažujem rovnomerne fyzicky aj psychicky, to úžasne prospieva môjmu telu a aj mojej mysli.

2. Keď ja začínam pracovať, všetci moji kolegovia a klienti ešte spia.

Vďaka časovému posunu, som mohla celé dopoludnie nerušene pracovať bez toho, aby som neustále sledovala nové emaily alebo príspevky na Facebooku.

Môj deň väčšinou vyzeral nasledovne:

 • Ráno som zapla počítač a prešla si emaily z predchádzajúceho dňa.
 • Čo sa dalo vyriešiť v priebehu troch minút, to som vyriešila.
 • Emaily, ktoré zabrali viac času som posunula do zložky “Potreba vybaviť”.
 • Následne som mala vlastne celé dopoludnie na to, aby som nerušene pracovala na čomkoľvek bolo potreba.
 • Keď som sa vrátila z obeda, väčšina ľudí už bola hore a tým pádom som už riešila rôzne Skype cally a inú komunikáciu.

Ja viem, že som v Ázii neobjavila Ameriku tým, že som prišla na to, že prokrastinácia je zabijak efektivity. Mne sa jednoducho v Ázii podarilo prestať prokrastinovať. A to sa počíta! 🙂

29. Ako vyzerá bežný deň nomáda?

Na túto otázku som už vlastne za seba odpovedala vyššie. Môj pracovný deň sa delil na 2 časti, kedy som ráno pracovala na dôležitých veciach a poobede som riešila skôr komunikáciu s klientmi a kolegami.

Po práci som sa išla väčšinou prejsť, čítala som, športovala alebo písala tieto šialené dlhé články 🙂 V zásade som mala úplne bežný pracovný čas a voľnočasové aktivity. Jediným rozdielom oproti životu v Európe bolo to, že som sa menej stretávala po večeroch s ľuďmi a venovala som sa viac sama sebe.

Ak som nepracovala, ale bola som práve niekde na cestách, môj deň väčšinou vyzeral úplne inak. Na cesty a výlety som si so sebou notebook nikdy nebrala. Mala som striktne oddelené cestovanie od práce.

Ako vyzerá bežný deň iných nomádov je možno zaujímavé ukázať aj na príklade zamestnanca na plný úväzok. Na blogu visibility.sk ma zaujali skúsenosti Jakuba, ktorý tiež istú dobu nomádil (alebo možno ešte nomádi) v Ázii. Ako zamestnanec sa musel prispôsobiť časovému pásmu kolegov, takže mal zvyčajne voľno predpoludním a začínal pracovať až od 14:00, kedy sa jeho kolegovia na Slovensku zobúdzali. Následne pracoval približne do 22:00.


Digitálni nomádi a komunita

Digitálni nomádi

30. Ako sa dostať do komunity digitálnych nomádov?

Touto otázkou začínam poslednú časť tohto článku. Bohužiaľ sa ale musím priznať, že mám k tejto časti veľmi málo čo povedať.

V Ázii som sa stretla s niekoľkými Čechmi a Slovákmi, o ktorých som vedela, že v danej destinácii nomádia v rovnakej dobe ako ja. Som vďačná za to, že som sa s týmito ľuďmi stretla na začiatku pobytu v Ázii, pretože ma veľa naučili a v mnohom inšpirovali. Vyraziť si s nimi večer na pivko a kecať o práci a cestovaní bolo strašne super.

Okrem toho som však žiadnu ďalšiu komunitu nevyhľadávala a ani som si nevytvorila žiadne ďalšie kamarátstva na celý život. Je to síce niečo, na čom chcem v budúcnosti zapracovať o niečo viac, ale teraz to pre mňa nebola priorita. Vzhľadom k tomu, že som mala ako tráviť svoj voľný čas a mala som Janyho, s ktorým sme si viac menej vystačili, komunita nomádov išla bokom.

Toto je však zásadná vec pre niekoho, kto ide nomádiť sám. Takýto ľudia budú komunitu ostatných určite vyhľadávať a často sa do nej dostanú aj úplne prirodzene. Nemám vyslovene tipy ako na to, ani som k tejto téme nenašla žiadny dobre spracovaný článok. Pri zoznamovaní však platí asi sedliacky rozum bez ohľadu na to, či ste v zahraničí alebo doma. Asi bude dosť záležať od toho, či ste výrečný typ alebo nie. Ale ak začnete ďalších nomádov hľadať napríklad v coworkingu alebo hoci aj v skupinách na Facebooku, nemali by ste tým nič pokaziť 🙂

Poznámka: Ešte raz pripomínam, že toto je veľmi dôležitá téma pre väčšinu digitálnych nomádov a budem rada, ak ju prípadne rozoberiete v komentároch alebo pridáte odkaz na nejaký fajn článok, ktorý sa tomuto venuje.

31. Musím byť extrovert, ak chcem byť digitálny nomád?

Podľa Rolanda áno 🙂 Podľa mňa nie.

Je síce pravda, že extrovertné typy a ľudia, ktorí vyhľadávajú spoločnosť a nabíjajú sa ňou, to majú pri nomádení jednoduchšie.

Avšak charakteristika introverta je taká, že sa jedná o človeka, ktorý okolo seba až tak veľa ľudí nepotrebuje, aby bol spokojný.

Takže aj keď ste introvert a menej výrečná povaha, pravdepodobne vám ani nebude vadiť, že nie ste každý deň vo veľkej skupine ľudí, pretože budete robiť iné aktivity, ktoré vás budú napĺňať oveľa viac ako vytváranie nových vzťahov.

Aj ja som introvert a nomádenie som zvládla úplne v pohode. Rada som pokecala s ostatnými cestovateľmi, ale nehľadala som dlhodobé kamarátstva, pretože som vedela, že chcem svoju energiu vynaložiť na iné aktivity.

32. Ako sa dostať do komunity lokálnych ľudí?

Aj keď som sa osobne do komunity lokálnych ľudí nedostala, neznamená to, že som sa s nimi nebavila. Ono sa to ani nedá 🙂

Občasné rozhovory so šoférom Uberu, s majiteľom reštaurácie alebo so zamestnancami v hoteloch boli veľmi fajn a občas aj poučné. Super boli aj rôzne organizované výlety, prípadne kurzy varenia, kde som sa od lokálnych ľudí dozvedela zaujímavé veci.

Perfektný článok na tému zblíženia sa s lokálnymi ľuďmi nájdete opäť na portáli Travel Bible, ktorý maximálne odporúčam prečítať, ak hľadáte cestičky, ako sa zoznámiť s domácou kultúrou.

33. Ako digitálni nomádi prispievajú lokálnym?

Aj pri tejto otázke vás odkážem na článok Magdalény o zodpovednom digitálnom nomádstve, ktorý ma vlastne inšpiroval túto oblasť nomádstva do článku zaradiť.

V mnohých bodoch som sa sama našla a v mnohých som si uvedomila medzery, na ktorých musím do budúcnosti zapracovať.

Okrem Magdinho článku môže parádne poslúžiť na inšpiráciu aj článok Ivany, ktorá na túto tému vyspovedala 15 slovenských a českých cestovateľov.


Záver

Je čas tento článok ukončiť.

Nepredpokladám, že ste ho prečítali celý, ale dúfam, že ste si v článku našli informácie k tomu, čo vás zaujímalo.

Ak ste ho prečítali celý, urobili ste mi veľkú radosť 🙂

Aby som to zhrnula. Pre mňa je digitálne nomádstvo novo objavený životný štýl, ktorý budem pravdepodobne žiť ešte veľmi dlho.

5 mesiacov v Ázii pre mňa bolo 5 mesiacov radosti a šťastia.

Naučila som sa a vyskúšala si mnoho veci. Teraz už viem, kde mi vyhovuje pracovať, v akom pomere si môžem dovoliť cestovať a aj to, koľko to všetko približne stojí. V plánoch na tento rok som mala jeden z cieľov, ktorý bol “Zvládnuť digitálne nomádstvo”. Myslím, že si už tento cieľ môžem úspešne odškrtnúť za splnený.

Aj napriek tomu, že som introvert, často strachopud a ťažko sa mi vykračuje z komfortnej zóny, mám za sebou oveľa viac zážitkov, ako som si len mohla želať. Krok za krokom prekonávam samu seba a viem, že sa to bude už len zlepšovať.

K tomu všetkému však musím podotknúť, že sa mi za celých 5 mesiacov nestala žiadna negatívna skúsenosť, s ktorou by som sa musela popasovať. Som za to samozrejme šťastná a týmto si to nechcem privolávať. Ale práve preto sa snažím zostať viac pokorná a nezneužívať možnosti, ktoré mám. Aj preto sa chcem postupne začať viac venovať práve pomáhaniu lokálnym ľuďom, prípadne iným, ktorí to budú potrebovať. Toto je pre mňa veľká výzva do budúcnosti.

A to už je za mňa všetko 🙂

Budem vďačná za vaše komentáre a prípadnú diskusiu pod článkom.

Ak ste aj vy písali o nejakej zaujímavej téme, ktorá sa týka digitálneho nomádstva, určite mi napíšte. Článok mám v pláne postupne aktualizovať, takže každý dobrý zdroj sa bude hodiť.

Ak o digitálnom nomádstve premýšľate aj vy, dúfam, že som vás aspoň troška nakopla to skúsiť a dala vám informácie, ktoré sa vám môžu na ceste hodiť. Na spojení práce s cestovaním je krásna jedna vec a tou je to, že najhoršie čo sa vám môže stať je, že sa vám to nebude páčiť a vrátite sa domov.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zaujímavý hutný článok o digitálnom nomádstve pripravil na svoj blog aj Dan Tržil. Obsahuje predovšetkým super zdroje na ďalšie články, tipy na knihy, portály na ktorých hľadať prácu, nástroje potrebné pre digitálného nomáda, či miesta odkiaľ pracovať.

20 replies on “33 otázok a odpovedí o digitálnom nomádstve”

  1. Gabka Author

   Ahoj Silvi, Ďakujem 🙂

   Chceme znova ísť do JV Ázie, určite na chvíľku do Thajska a premýšľame aj nad Kambodžou, že by sme sa tam zdržali troška dlhšie. Uvidíme 🙂

 1. Panečku, Gabi, toto je najobsiahlejší článok o digi nomádstave, aký som videla v slovenčine! Klobúk dole! Super info a linky, z ktorých sa dá čerpať množstvo rád.
  Čo sa týka komunity digi nomádov, tak odporúčam navštíviť konferencie ako TBEX (Travel Blog Exchange) v Európe alebo severnej Amerike. Bola som na štyroch, a kamarátstva, ktoré vznikli, pretrvávajú dodnes. Plus človek sa na týchto konferách a workshopoch aj čosi priučí. A potom je to možno taký návrh pre nás nomádov zo Slovenska, že by sa dali robiť aj skupinové Skype chaty, kde by sme sa navzájom spoznali a učili sa jeden od druhého. Podobné online workshopy robím s anglickou komunitou digi nomádov a je to super, ak si môžeme pomôcť a poradiť si.
  Vďaka za odkazy na blog a ešte raz – palec hore!

  1. Gabka Author

   Ahoj Ivka, ďakujem krásne za milý komentár 🙂

   A takisto vďaka za super tipy na tú komunitu. Určite budem tie konferencie sledovať 🙂

   Gabka

 2. Ahoj Gabi,
  Myslim, ze v tomto clanku najde vela ludi skutocne ohromne mnozstvo uzitocnych informa ii.
  Sam zijem dlhodobo mimo SK a predsa som si cely clanok, bod po bode, precital.
  Ci uz sa niekto na cestu pripravuje alebo uz na nej aj je, tak by si to mal urcite precitat.
  Ak uz aj nenajde presnu odpoved na otazku, tak v clanku su obsiahnute skvele blogy a weby, kde je sanca, ze najde presne to, co hladal 🙂
  Dakujem.

  1. Gabka Author

   Ahoj Aleš,

   ďakujem za komentár a neskutočne si cením, že si si prečítal celý článok aj napriek tomu, že si vo väčšine bodov už skúsený a ďaleko za mnou 🙂

   Gabka

 3. Parádní a dlouhé 🙂 Myslím, že se často zapomíná na plno lidí, kteří tak nějak nomádí v práci – konzultanti, lidé pracující hodně na home office atd. Obecněji to asi souvisí s tím, že model „bouchat 8 hodin v práci od pondělí do pátku“ je v podstatě mrtvý, jen našim politikům a mnoha korporacím to ještě nedošlo.

   1. No já třeba jsem zaměstnanec, ale mám momentálně 3 kanceláře ve 2 státech a průběžně se přesouvám. Přes den jsem různě u zákazníků, večer dělám na svém z hotelu, o víkendu pracuju z domu. Fakticky jsem víc nomád než freelancer, který je za rok pryč 3 měsíce. Spousta lidí taky pracuje na více místech nebo mají home office, kdy pracují z domu, v létě třeba z chaty… Forem nomádství je docela dost, není to jen o zimním pobytu na Bali nebo v Thajsku.

 4. Skvelé, Gabka! Páči sa mi, že nič nehodnotíš, ale píšeš o svojej skúsenosti resp.o tých, ktorými si sa nechala inšpirovať! Aj to, že je text obsiahly, odpovedá takmer na všetko, čo môže ľudí primárne zaujímať, keď sa pohrávajú s myšlienkou digitálneho nomádstva:).
  Úplne som si spomenula na to, ako som sa v apríli 2015 vybrala do Battambangu v Kambodži, že tam budem pracovať. Lenže, bolo každý deň cez 40 stupňov, a v celom meste vtedy jediná klimatizovaná kaviareň:) Učíme sa, nie?:)
  Inak, veľmi sa mi páči Ivkin nápad na Skype chaty!

  1. Gabka Author

   Ahoj Magdi,

   ďakujem za milý koment 🙂

   Haha si ma pobavila s tými 40 stupňovými horúčavami, viem si to úplne predstaviť. Presne tak, učíme sa! 🙂

   Gabka

 5. Katarína Fašungová

  Dobrý deň , a ako ste riešili dane a odvody do Sociálnej poisťovne? Kde ste ich platili? V cudzine, alebo na Slovensku?

  1. Gabka Author

   Dobry den, dane a odvody sme platili, samozrejme, klasicky na Slovensku 🙂 V cudzine pokial viem platite, len ak tam dlhodobo zijete a mate tam pracu / zivnost. My sme boli na cestach vzdy len par mesiacov, takze islo o dlhodobe cestovanie so zazemim na Slovensku. A platili sme si k tomu rocne cestovne poistenie v Allianz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *